Pierwsze pieniądze dla LGD „Kraina Bobra”
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania (LGD) „Kraina Bobra” jako nowe partnerstwo publiczno-prywatne funkcjonujące w ramach Programu LEADER opracowało Lokalną Strategię Rozwoju (LSR) na której realizację w okresie 2009-2013 otrzyma kwotę ok. 8 mln zł. Terenem działania partnerstwa jest obszar 10 gmin województwa podlaskiego, które są jego członkami tj. Miasto Brańsk i gminy: Brańsk, Ciechanowiec, Czyżew Osada, Klukowo, Kulesze Kościelne, Nowe Piekuty, Rudka, Szepietowo i Wysokie Mazowieckie.
Pierwszymi środkami, którymi stowarzyszenie będzie mogło dysponować są pieniądze zdobyte na projekt pt. „AKTYWNOŚĆ MIESZKAŃCÓW SPOSOBEM NA ROZWÓJ MAŁYCH OJCZYZN” z Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2009 r.
Jest to ok. 40 tys. złotych.
Projekt ma na celu aktywizację społeczności z terenu działania Lokalnej Grupy Działania (LGD) „Kraina Bobra”. Przybliżenie zasad partnerstwa trójsektorowego i polskiego modelu ekonomii społecznej oraz upowszechnianie zasad wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) poprzez realizację 10 szkoleń dla 150 osób, warsztaty z zakresu podnoszenia umiejętności interpersonalnych dla wyłonionej grupy 10 animatorów społeczności lokalnej, wyjazd studyjny: animatorów, administracji projektu, organów LGD (Zarząd, Rada, Komisja Rewizyjna) dla 16 osób. Ponadto zostanie utworzony punkt konsultacyjny, w którym przewidujemy udział 350 osób zamieszkujących obszar działania LGD.
W lipcu nastąpi rekrutacja beneficjentów do projektu – 15 osób z każdej gminy. Do projektu rekrutować się będą: członkowie LGD, przedstawiciele organizacji pozarządowych i sektora gospodarczego zainteresowanych partnerstwem publiczno-prywatnym. Za rekrutację odpowiedzialny jest Wójt danej gminy i koordynatorzy projektu przy współpracy z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego ww. szkolenia zostaną przeprowadzone w lipcu, sierpniu i wrześniu. Będzie to 10 szkoleń 6 godzinnych na poszczególnych gminach o następującej tematyce:
1.Upowszechnianie partnerstwa trójsektorowego poprzez omówienie:
- jego idei i zasad z podaniem konkretnych przykładów działania w kraju i za granicą
- siedmiu podstawowych zasad w Programie LEADER (terytorialność, oddolność, integralność, partnerstwo, samodzielne zarządzanie, innowacyjność, współpraca)
- powstawanie LGD „Kraina Bobra”
- korzyści wynikających ze wspólnego działania.
2. Prezentacja Lokalnej Strategii Rozwoju
- opis przedsięwzięć przewidzianych strategią dla danego terytorium,
- procedura naboru wniosków (dot. małych projektów, odnowy i rozwoju wsi, tworzenia mikropszedsiębiorstw, różnicowania w kierunku działalności nierolniczej) o dofinansowanie ( terminy, warunki, zasady)
3. Możliwości pozyskiwania środków finansowych w nowopowstałej instytucji grantodawczej:
- przedsięwzięcia LSR w kontekście założonych finansów,
- procedura naboru wniosków o dofinansowanie skierowanych do LGD (ocena zgodności administracyjnej oraz kwalifikowalności, ocena jakościowa, sprawozdanie z oceny, podejmowanie decyzji)
4. Możliwości korzystania LGD i organizacji pozarządowych z innych programów wdrażanych na obszarze LSR.
Po zakończeniu szkoleń gminnych każdy z uczestników wypełni ankietę ewaluacyjno – kwalifikacyjną. Na podstawie tej ankiety 1 osoba, z każdego 6-godzinnego szkolenia, zostanie wyłoniona na szkolenie podnoszenia umiejętności interpersonalnych i wyjazd studyjny do trzech LGD w kraju.
Szkolenie z zakresu podnoszenia umiejętności interpersonalnych kierujemy do wyłonionych 10 osób. Obejmie ono następującą tematykę:
- predyspozycje indywidualne uczestników,
- komunikację werbalną i niewerbalną,
- psychospołeczne uwarunkowania stresu,
- aktywność w relacjach z innymi,
- zdrowie psychiczne i rozwój osobisty.
Celem zajęć warsztatowych będzie:
- wzmocnienie poczucia własnej wartości,
- pogłębienie relacji interpersonalnych przez właściwą komunikację,
- wypracowanie skutecznych technik radzenia sobie ze stresem oraz konstruktywnego dbania o jakość życia
Zakończone zostanie ankietą ewaluacyjną.
Na wyjazd studyjny do grupy 10 osób po zakończonych warsztatach interpersonalnych dołączą 3 osoby zarządzające projektem i 3 osoby z organów LGD (Zarządu, Rady i Komisji Rewizyjnej)
We wrześniu odbędzie się wyjazd studyjny do trzech LGD. Będą to partnerstwa z woj. podlaskiego, centralnej i południowej Polski. Wybrane LGD będą partnerstwami doświadczonymi, które realizowały Schemat I i Schemat II w Programie LEADER+ oraz legitymują się dobrą współpracą z podobnymi partnerami w kraju i za granicą.
Punkt konsultacyjny będzie zlokalizowany w siedzibie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie w pokoju nr 29. W punkcie tym informacji z zakresu partnerstwa trójsektorowego, roli organizacji pozarządowych w realizacji zadań publicznych, szczegółowej procedury zakładania stowarzyszeń, wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju udzielać będą doświadczeni doradcy. Nieodzownymi narzędziami pracy, w punkcie, będą materiały dydaktyczne przygotowane na użytek projektu, Lokalna Strategia Rozwoju, na płytach CD, szereg publikacji wykorzystywanych w pracy doradczej i społecznej oraz portale internetowe ogólnodostępne.
Do realizacji zadania przewidziany jest zakup laptopa, rzutnika multimedialnego, tablicy flipchart i niezbędnych materiałów biurowych do szkoleń, warsztatów i prowadzenia punktu konsultacyjnego. Uczestnicy szkoleń będą podjęci kawą, herbatą i ciasteczkami w tzw. przerwach kawowych i wyposażeni w materiały szkoleniowe.
Na użytek projektu zostanie wydana specjalna broszura o nakładzie 500 egzemplarzy będąca kolorowym streszczeniem Lokalnej Strategii Rozwoju.
Realizacja projektu zakłada osiągnięcie następujących rezultatów twardych:
- przeszkolenie 150 mieszkańców obszaru objętego działaniem LGD „Kraina Bobra”
- świadczenie poradnictwa dla 350 osób w ramach funkcjonowania punktu konsultacyjnego
- wykształcenie 10 animatorów lokalnych
- organizacja wyjazdu studyjnego dla 16 os.
- wydanie materiałów dydaktycznych /500 egzemplarzy/ w formie publikacji nt. Lokalna Grupa Działania „Kraina Bobra”
- rozpowszechnienie 200 CD nt. Lokalnej Strategii Rozwoju
- zapoznanie się 1000 osób z publikacją Lokalna Grupa Działania „Kraina Bobra” za pośrednictwem stron internetowych Wnioskodawcy i partnera.
Ponadto przewidujemy następujące „miękkie” rezultaty projektu:
- 80% uczestników podczas szkoleń zwiększy swoją aktywność i zaangażowanie w działalność lokalną
- 80% uczestników podczas wyjazdu studyjnego zapozna się z przykładowymi działaniami LGD w zakresie aplikowania o środki finansowe
- 80% zadeklaruje większą otwartą współpracę między podmiotami wchodzącymi w skład LGD
- 80% będzie zmotywowanych do udziału w innych formach szkoleniowych
Wymienione rezultaty bezpośrednio wpłyną na osiągnięcie celów szczegółowych projektu.
Wartością dodaną projektu będzie zmobilizowanie mieszkańców do podejmowania działalności społecznej i gospodarczej.
Koordynator projektu: Józef Wyszyński
Opis działania [pobierz]
Etapy przygotowawczy projektu [pobierz]
Kalkulacja przewidywanych kosztów realizacji zadania [pobierz]
Kosztorys projektu [pobierz]