Załącznik

do Uchwały Nr XVI/69/08

Rady Gminy w Bakałarzewie

z dnia 18 marca 2008 r.

 

 

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I PRZECIWDZIAŁANIA

NARKOMANII NA ROK 2008

 

            Od początku lat dziewięćdziesiątych obserwujemy w naszym kraju znaczny wzrost rozmiarów problemu narkotyków. Szybko rosło wśród młodzieży rozpowszechnienie eksperymentalnego i okazjonalnego używania substancji nielegalnych. Pojawiły się pierwsze sygnały zainteresowania narkotykami wśród dorosłych szczególnie w dużych miastach.

Rosły w znacznym tempie wskaźniki narkomanii rozumianej jako regularne używanie narkotyków, powodujące poważne problemy.

Zwiększała się podaż narkotyków na nielegalnym rynku – i w ślad za tym ich dostępność. Polska scena narkotykowa zaczęła upodabniać się do zachodnioeuropejskich. Pojawiły się na szerszą skalę nowe substancje oraz nowe wzory ich używania.

Na temat okazjonalnego używania substancji psychoaktywnych wśród dzieci i młodzieży danych dostarczają badania ankietowe przeprowadzane w szkołach. Z informacji uzyskanych ze szkół, policji, ośrodka pomocy społecznej wynika, że nie odnotowano występowania tego zjawiska na terenie naszej gminy.

Mając świadomość istniejących zagrożeń, należy podjąć wszelkie działania, zwłaszcza profilaktyczne zmierzające do ograniczenia rozpowszechniania narkotyków.

W związku z tym opracowano Gminny Program Profilaktyki i Przeciwdziałania Narkomanii na 2008 rok.

 

Celem programu jest profilaktyka wśród dzieci i młodzieży odnośnie zażywania środków odurzających powodujących uzależnienie

 

I.                   Działalność wychowawcza, edukacyjna informacyjna i zapobiegawcza.

  1. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej na temat zażywania przez dzieci i młodzież substancji odurzających poprzez:

- poznanie istoty zjawiska narkomanii, jej przyczyn i skutków przez organizowanie spotkań dla uczniów, nauczycieli  i rodziców ze specjalistami ds. narkomanii,

- udział uczniów w przedstawieniach teatrów profilaktycznych,

- promocja zdrowego stylu życia poprzez popołudniowe zajęcia sportowe w szkołach,

- organizowanie czasu wolnego – pozalekcyjnego – na bazie kół zainteresowań,

- organizowanie w szkołach konkursów plastycznych i literackich o tematyce antynarkotykowej,

- dofinansowanie kolonii terapeutycznych prowadzonych według określonego programu terapeutycznego w zakresie uzależnienia od narkotyków.

 

  1. Udzielanie rodzinom, w których występuje problem narkomanii pomocy

 psychologicznej i prawnej na bazie Punktu Informacyjnego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Bakałarzewo, w którym dyżurują specjaliści: psycholog, terapeuta uzależnień oraz prawnik.

 

  1. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych bądź zagrożonych uzależnieniem, a mianowicie:

 

- informowanie w miejscach publicznych za pomocą wydawanych ulotek, plakatów i broszur na temat narkomanii oraz możliwości jej leczenia,

- współudział w finansowaniu działań terapeutycznych w placówkach odwykowych.

 

II.                Leczenie, rehabilitacja i reintegracja osób uzależnionych.

 

  1. Zabezpieczenie środków finansowych na wykonanie testów na obecność narkotyków w organizmie.
  2. Pomoc finansowa osobom uzależnionym na pokrycie kosztów związanych z pobytem w placówkach specjalistycznych leczących uzależnienie.

 

III.             Ograniczenie szkód zdrowotnych i społecznych.

 

  1. Udzielanie pomocy społecznej osobom uzależnionym i rodzinom tych osób dotkniętych ubóstwem i zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez pracę socjalną opartą o kontrakt socjalny.
  2. Współpraca z placówkami specjalistycznymi świadczącymi usługi dla osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem od narkotyków.

 

IV.              Realizatorzy programu:

 

1.      Szkoły znajdujące się na terenie gminy,

2.      Ośrodek Zdrowia,

3.      Ośrodek Pomocy Społecznej,

4.      Organizacje pozarządowe działające na terenie gminy.

 

Środki na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Narkomanii pochodzą z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych i są określone w budżecie gminy na 2008 r.