Załącznik Nr 1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                      do uchwały Nr XVI/65/08

                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Rady Gminy Bakałarzewo

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                z dnia 18 marca 2008r.

 

Zasady wynajmowania lokali mieszkaniowych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Bakałarzewo

Postanowienia ogólne

§ 1. 1 Uchwała niniejsza reguluje zasady i tryb wynajmowania, rozpatrywania wniosków o wynajem oraz wzajemnych zamian lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Bakałarzewo.

2. Ilekroć w uchwale jest mowa bez bliższego określenia o:

1) ustawie – oznacza to ustawę z dnia 21 czerwca 2001r, o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity Dz. U z 2005r. Nr 31, poz.266 z późn.  zm.),

2) mieszkaniowym zasobie gminy – należy przez to rozumieć ogół lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Bakałarzewo, położonych w budynkach będących własnością Gminy,

3) lokalu mieszkalnym – należy przez to rozumieć lokal mieszkalny należący do gminnego zasobu mieszkaniowego, wynajmowany na czas nieoznaczony lub oznaczony, z wyłączeniem lokalu socjalnego.

Zasady wynajmowania lokali mieszkalnych

§ 2. 1. Za osoby spełniające warunki do wynajmu lokalu mieszkalnego z zasobu gminy, uważa się osoby pełnoletnie, które:

1) nie mają tytułu prawnego do własnego lokalu, domu mieszkalnego lub jego części z zastrzeżeniem § 2 ust.1 pkt.4;

2) zameldowane są na pobyt stały, a zarazem mieszkają na terenie Gminy Bakałarzewo co najmniej 5 lat;

3) osiągają dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie sześciu miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o wynajem lokalu, nie przekraczający 100 % kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 150 % w gospodarstwie jednoosobowym, a także w gospodarstwie osoby samotnie wychowującej dziecko;

4) zamieszkują w lokalu, w którym na osobę przypada nie więcej niż 5 mkw. powierzchni łącznej pokoi lub zamieszkujące w pomieszczeniach nie nadających się na pobyt stały ludzi w rozumieniu prawa budowlanego lub mieszkają w lokalach lub budynkach o bardzo złym stanie technicznym stanowiącym zagrożenie dla życia i mienia, co winno być potwierdzone przez organ nadzoru budowlanego; z wyjątkiem sprawców samowolnego zajęcia lokalu.

Warunki określone w ust.1 pkt 1-4 muszą być spełnione łącznie.

Wymóg pełnoletności nie dotyczy osób wstępujących w stosunek najmu na mocy art.691 Kodeksu cywilnego.

2. Za dochód uważa się dochód w rozumieniu przepisów o dodatkach mieszkaniowych. Za dochód gospodarstwa domowego uzasadniający zastosowanie obniżek czynszu uznaje się dochód nie przekraczający 75% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 100% w gospodarstwie jednoosobowym, a także w gospodarstwie osoby samotnie wychowującej dziecko.

3. Przez najniższą emeryturę rozumie się kwotę najniższej emerytury określoną w komunikatach Prezesa Zakładu Ubezpieczeń  Społecznych, ogłoszonych w Dzienniku Urzędowym RP "Monitor Polski".

Kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego

§ 3. 1. Pierwszeństwo najmu lokalu mieszkalnego przysługuje osobom, które spełniają kryteria dochodu oraz:

1) utraciły mieszkanie wskutek klęski żywiołowej, katastrofy, pożaru, powodzi;

2) zamieszkują w lokalach usytuowanych w budynkach lub ich częściach objętych ostatecznym nakazem opróżnienia wydanym przez organ nadzoru budowlanego;

3) osobom, którym sąd w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu orzekł o uprawnieniach do otrzymania lokalu socjalnego;

4) opuściły dom dziecka lub inną placówkę opiekuńczo – wychowawczą po uzyskaniu pełnoletności, wniosek o przydział złożyły w terminie do dwóch lat od opuszczenia placówki oraz nie mają możliwości powrotu do poprzedniego miejsca zamieszkania na terenie gminy Bakałarzewo;

5) są bezdomne lub opuszczające zakłady karne pod warunkiem, iż ostatnim miejscem ich pobytu stałego była Gmina Bakałarzewo.

Kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego

§ 4. 1. Odmowa wynajęcia lokalu pomimo spełnienia warunków określonych w § 2 następuje w poniższych przypadkach:

1) jeżeli małżonek wnioskodawcy, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub inna osoba zgłoszona do wspólnego zamieszkania posiada tytuł prawny do innego lokalu, budynku mieszkalnego lub jego części i może go używać;

2) jeżeli w okresie ostatnich 5 lat przed dniem złożenia wniosku wnioskodawca, jego małżonek lub osoba pozostająca faktycznie we wspólnym pożyciu dokonali zmiany lokalu, budynku mieszkalnego lub jego części na lokal kwalifikujący do ubiegania się o poprawę warunków zamieszkania z mieszkaniowego zasobu Gminy, a także, gdy osoby te zbyły pod jakimkolwiek tytułem posiadane prawo do lokalu, budynku mieszkalnego lub jego części;

3) jeżeli wnioskodawca, jego małżonek lub inna osoba zgłoszona do wspólnego zamieszkania powodowały z własnej winy zaległości czynszowe w dotychczas zajmowanym lokalu;

4) jeżeli wnioskodawca lub jego małżonek lub osoba pozostająca zgłoszona do wspólnego zamieszkania zdewastowały dotychczas zajmowany lokal.

Warunki dokonywania zamiany lokali mieszkalnych lub lokali socjalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

§ 5. 1. W ramach gminnego mieszkaniowego zasobu mogą być dokonywane zmiany lokali:

1) z inicjatywy Najemcy, jeżeli:

a) najemca nie spełnia warunków do ubiegania się o dodatek mieszkaniowy, a ustalony za ten lokal czynsz przekracza możliwości najemcy,

b) cele zamiany jest uzasadniona zmiana lokalizacji, kondygnacji, wyposażenia technicznego lub powierzchni użytkowej lokalu,

c) najemcy dwóch lub większej ilości lokali wystąpią o zmianę lokali między sobą,

d) powierzchnia lokalu najmowanego jest niewspółmierna do potrzeb mieszkaniowych i sytuacji materialnej najemcy.

2) z inicjatywy Wynajmującego, jeżeli:

a) najemca bądź były najemca zalega z opłatami czynszowymi i opłatami należnymi pobieranymi przez właścicela, a zamiana na lokal o mniejszej powierzchni użytkowej pozwoli uniknąć zaległości z tych tytułów, przy czym dokonanie takiej zamiany uzależnia się od uprzedniego uregulowania zaległości przez dłużnika lub kandydata na najemcę zadłużonego lokalu.

2. Warunkiem zawarcia umowy najmu w związku z zamianą  lokali socjalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasoby Gminy jest zakwalifikowanie do zamiany lokalu.

3. Wójt Gminy może odmówić zgody na zawarcie umowy, jeżeli o zamianę na lokal większy niż dotychczasowy występuje osoba pobierająca dodatek mieszkaniowy lub zalegająca z opłatami czynszu.

4. Zasady powyższe stosuje się również do zamiany lokali pomiędzy najemcami lokali należących do mieszkaniowego zasobu gminy, a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach pod warunkiem, że osoby te spełniają warunki, o których mowa w § 2.

§ 4 stosuje się odpowiednio.

Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali mieszkalnych oraz sposób poddawania tych spraw kontroli społecznej

§ 6. 1 Wnioski o najem lokali mieszkalnych składa się do Urzędu Gminy. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie warunków określonych w niniejszych zasadach. Wnioski podlegają rejestracji według kolejności wpływu.

2. Wnioski o wynajem lokali rozpatruje wynajmujący w przypadku uzyskania wolnego lokalu, sporządzając projekt listy osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu.

3. Projekty list podaje się do publicznej wiadomości poprzez ich wywieszenie na okres nie krótszy niż 7 dni na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy.

4. Do projektu listy można wnosić uwagi i zastrzeżenia, które wynajmujący rozpatruje w ciągu 7 dni po upływie okresu, o którym mowa w ust.3.

5. Ostateczną listę osób zakwalifikowanych do najmu lokali ustala wynajmujący, po rozpatrzeniu wniesionych uwag i zastrzeżeń.

6. Listę, o której mowa w ust.5 podaje sie do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie jej na tablicy ogłoszeń urzędu gminy, na okres nie krótszy niż 7 dni.

7. Wynajmujący ma prawo skreślenia z listy osób oczekujących na zawarcie umowy najmu, w przypadku braku zainteresowania przez okres dłuższy niż dwa lata lub dwukrotnej odmowy przyjęcia proponowanego lokalu.

Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu mieszkalnym opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy

§ 7. 1. Najemca, który opuścił dotychczas zajmowany lokal i uzyskał tytuł do innego lokalu, zobowiązany jest zabrać wszystkie osoby zamieszkujące z nim, chyba, że wielkość nowego lokalu zapewnia nie mniej niż 5 mkw. powierzchni pokoi na każdego członka gospodarstwa domowego. Lokal powinien zostać opróżniony i wydany w ciągu trzech miesięcy.

2. W razie pozostania w lokalu osób po opuszczeniu przez Najemcę lub po zgonie Najemcy, które nie wstąpiły w stosunek najmu zawarcie umowy najmu może nastąpić, jeżeli osoby te zamieszkiwały z Najemcą przez okres 5-ciu lat, są ujęte w umowie najmu jako osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkiwania oraz łącznie zostaną spełnione kryteria, o których mowa w § 2:

1) minimum dochodowego;

2) brak tytułu prawnego do innego lokalu;

3) brak zadłużenia wynikającego z wynajmu lokalu;

§ 4 stosuje się odpowiednio.

Zasady wynajmowania lokali o powierzchni powyżej 80 mkw.

§ 8. 1. Lokale mieszkalne o powierzchni powżej 80 mkw. W pierwszej kolejności wynajmowane są następującym osobom:

1) których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego wynosi co najmniej 100 % najniższej emerytury;

2) nie posiadają własnego lokalu mieszkalnego;

3) w ostatnich pięciu latach przed złożeniem wniosku o najem lokalu nie dokonywały obrotu lokalami mieszkalnymi (sprzedaż lub darowizna).

2. Wynajęcie lokalu, o którym mowa w ust.1 następuje pod warunkiem, że ilość członków gospodarstwa domowego uprawnionych do zamieszkiwania wraz z najemcą wynosi co najmniej sześć osoób.

3. W przypadku wynajęcia lokalu mieszkalnego osobie spełniającej kryteria wymienione w ust. 1 i 2 czynsz z tytułu najmu ustalany będzie według zasad obowiązujących w zasobach Gminy Bakałarzewo.

§ 9. W przypadku braku chętnych do wynajęcia lokalu mieszkalnego o powierzchni powyżej 80 mkw. Może być wynajmowany w drodze przetargu. Przedmiotem przetargu będzie stawka czynszu za 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego.

Postanowienia końcowe

§ 10. O wynajęcie lokalu przeznaczonego na czas trwania stosunku pracy decyduje Wójt Gminy w formie zarządzenia wskazując konkretny lokal, osobę kandydata na najemcę oraz stosunek pracy który uzasadnia wynajęcie lokalu na czas jego trwania.

W sprawach nie uregulowanych niniejszą uchwałą obowiązują przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266, z późn. zm.) oraz przepisy Kodeksu cywilnego.