Warsztaty psychologiczne.
W dniach od 6 czerwca br. do 29 czerwca 2012 r. w siedzibie Centrum Kultury w Książu Wlkp. rozpoczęły się warsztaty psychologiczne, w których udział brało 22 uczestników projektu. Warsztaty realizowane będą w formie spotkań grupowych oraz konsultacji indywidualnych.
Harmonogram warsztatów psychologicznych obejmował będzie:
1. Zajęcia o charakterze integracyjnym.
2. Trening asertywności.
3. Trening komuniacji.
4. Trening autoprezentacji.
Celem warsztatów psychologicznych będzie przede wszystkim integracja grupy, poprawa wizerunku psychospołecznego uczestników, podniesienie kompetencji życiowych, w tym również motywacyjnych, rozwijanie poczucia wartości, umiejętności komunikacji i asertywności oraz nabywanie wiedzy z zakresu różnych obszarów teamtycznych.
Warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego.
W dniach od 2 lipca 2012 r. do 7 lipca 2012 r. odbędą się warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego. Przeprowadzone zostaną w formie spotkań grupowych oraz indywidualnych konsultacji celem stworzenia Indywidualnego Planu Działania.
Warsztaty obejmować będą:
- warsztaty aktywnego poszukiwania pracy,
- spotkania indywidualne w ramach tworzenia Indywidualnych Planów Działania.
Celem warsztatów jest zwiększenie szans uczestników na podjęcie zatrudnienia poprzez wypracowanie u nich prawidłowych postaw, zmianę sposobu myślenia na temat rynku pracy, nabycie umiejętności analizowania różnych form pracy, poznania zasad ułatwiających poszukiwanie pracy, kształtowania aktywności na rynku pracy, a także zrozumienie zależności pomiędzy własnym zaanagażowaniem a efektami poszukiwania pracy.
Ponadto warsztaty mają na celu odkrywanie własnych umiejętności, preferencji i możliwości zawodowych, planowania własnej kariery zawodowej, sporządzania dokumentów aplikacyjnych, przygotowanie do rozmowy z przyszłym pracodawcą.
Zajęcia grupowe w poradnictwie zawodowym są ukierunkowane na rozwój, budowanie własnej wartości, pokonywanie barier oraz odkrywanie swoich wewnętrznych zasobów. Uczestnicy dzięki nim mogą doskonalić swoje umiejętności interpersonalne ułatwiające skuteczne radzenie sobie zarówno z bieżącymi trudnościami jak i problemami w przyszłości. W oparciu o doświadczenie grupowe mogą również dokonać adekwatnej oceny swoich umiejętności i zdolności, określić konkretne zmiany w sposobie myślenia, odczuwania i działania.
Celem stworzenia Indywidualnego Planu Działania jest ułatwienie uczestnikowi podejmowanie konkretnych przedsięwzięć w celu rozwiązywania problemu zawodowego, nabycia nowych kompetencji, identyfikacji własnych zasobów: mocnych i słabych stron, ograniczeń i możłiwości, a także wyposażenie w umiejętność planowania własnej ścieżki zawodowej umożliwiającej uzyskanie zatrudnienia bądź samozatrudnienia.
Analiza indywidualnych preferencji i predyspozycji zawodowych w oparciu test.