Spotkanie inaugurujące działalność Zespołu Interdyscyplinarnego
W Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Książu Wlkp. w dniu 22 września 2011 roku odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Zespołu Interdyscyplinarnego. Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. nr 180, poz. 1493 z późn. zm.) powołanie Zespołu jest obowiązkiem gminy.
W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele instytucji działających na rzecz dziecka i rodziny z terenu gminy Książ Wlkp., m. in. przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej Oświaty, Policji, Służby Zdrowia, Sądu Rejonowego w Śremie, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Wymienieni powyżej członkowie Zespołu powołani zostali Zarządzeniem Nr 84/2011 Burmistrza Książa Wlkp. z dnia 14 lipca 2011 r.
Podczas spotkania Pan Teofil Marciniak Burmistrz Książa Wlkp. wyraził przekonanie o słuszności funkcjonowania Zespołu Interdyscyplinarnego, który zgłębi współpracę instytucji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w gminie Książ Wlkp.
Pani Róża Jędrzejczak – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej wskazała, iż celem utworzenia w naszej gminie Zespołu Interdyscyplinarnego jest szybsze i skuteczniejsze podejmowanie działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa oraz zatrzymania przemocy w rodzinie, a także planowanie i realizacja działań pomocowych w oparciu o diagnozę potrzeb.
Wprowadzenia w zadania Zespołu Interdyscyplinarnego oraz przedstawienia głównych założeń Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w gminie Książ Wlkp. na lata 2010 – 2014 dokonała Pani Marta Rozmiarek pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej.
Podczas spotkania przyjęto regulamin i harmonogram prac Zespołu. Następnie został wybrany Przewodniczący zespołu, którym została Pani Róża Jędrzejczak oraz Zastępca Przewodniczącego Zespołu Pan Ireneusz Wojtkowski.
Jako szczególnie trudny problem określono kwestie związane z izolowaniem sprawcy przemocy od ofiary przemocy. Wielkim problemem jest wycofywanie zgłoszenia o przemocy osób, które są świadkami przemocy. Podkreślono, że każdy ma prawny obowiązek powiadomienia policji o podejrzeniu przemocy w rodzinie.