Podatek od środków transportowych

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.).
- ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60).
- rozporządzenie Ministra Finansów dnia 20 grudnia 2002 roku w sprawie wzoru deklaracji na podatek od środków transportowych (Dz. U. Nr 234, poz. 1969).

Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych, będących właścicielami środków transportowych. Jak właścicieli traktuje się jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany. Opodatkowaniu podatkiem od środków transpotrowych podlegają:
- samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 tony,
- ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów powyżej 3,5 tony,
- przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton ( z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego),
- autubusy.
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany. W przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportu został nabyty. Obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu.
W przypadku zmiany właściciela środka transportowego zarejestrowanego, obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności. Obowiązek podatkowy powstaje także od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został dopuszczony do ruchu po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja organu rejstrującego o czasowym wycofanu tego pojazdu z ruchu.

Wymagane dokumenty:
Właściciele środków transportowych podlegających opodatkowaniu zobowiązani są:

Obliczony w deklaracji podatek należy wpłacać bez wezwania - na rachunek Urzędu Gminy Czyżew-Osada w Banku Spółdzielczym w Czyżewie Nr 54874700080000008420000010 lub do kasy Urzędu Gminy - pokój nr 9.

Do składanej deklaracji należy załączyć umowę kupna - sprzedaży lub fakturę.

Miejsce złożenia dokumentów:
Sekretariat Urzędu Gminy- pokój nr 1,
Stanowisko ds. podatku od środków transp. –pokój nr 9

Uwagi:

  1. Organem właściwym w sprawach podatku od środków transportowych jest organ podatkowy, na którego terenie znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub podmiotu, w którego skład wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne - organ podatkowy, na terenie którego znajduje się zakład lub jednostka organizacyjna posiadająca środki transportowe podlegające opodatkowaniu. W przypadku współwłasności środka transportowego organem właściwym jest organ podatkowy odpowiedni dla osoby lub jednostki organizacyjnej, która została wpisana jako pierwsza w dowodzie rejestracyjnym.
  2. terminy płatności:
           a) podatek płatny jest w 2 równych ratach w terminie do dnia:
               - 15 lutego każdego roku,
               - 15 września każdego roku,
  3. jeżeli obowiązek podatkowy powstał:
        a) po dniu 1 lutego, a przed 1 września roku podatkowego podatek za dany rok płatny jest w dwóch równych ratach:
               - w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego - I rata,
               - do dnia 15 września roku podatkowego - II rata,
        b) po dniu 1 września, podatek jest płatny jednorazowo w terminie 14 dni od dniapowstania obowiązku podatkowego.


  4. Wysokość stawek podatku od środków transportowych określana jest w uchwale Rady Gminy Czyżew-Osada. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku podatkowego, stawki podatku określone w uchwale ulegają obniżeniu proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których nie istniał obowiązek podatkowy.
  5. W przypadku nie zrealizowania obowiązku podatkowego w myśl art. 21 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60), organ podatkowy wydaje decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę należy uiścić w terminie 7 dni. W przypadku dalszego uchylania się od zapłaty wystawia się tytuł wykonawczy i przesyła do właściwego miejscowo urzędu skarbowego celem podjęcia czynności egzekucyjnych.
  6. Na wniosek podatnika ze względu na "ważny interes podatnika" lub "ważny interes publiczny" organ podatkowy może:
        a) na podstawie art. 48 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa
               - odroczyć termin płatności podatku (wniosek należy złożyć przed upływem terminu płatności),
               - rozłożyć płatność podatku na raty (wniosek należy złożyć przed upływem terminu płatności),
               - odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę,
        b) na podstawie art. 67 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa
               - umorzyć zaległość podatkową (wniosek należy złożyć po upływie terminu płatności).

Wnioski o umorzenie zaległości podatkowej zwolnione są od opłaty skarbowej.