P r o t o k ó ł   Nr IX/03

z  Sesji Rady Gminy Czyżew – Osada

z dnia 22 lipca  2003   r.

 

 

 

            Sesja odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Czyżewie - Osadzie przy  ul. Mazowieckiej 34 w Czyżewie. Początek obrad godz.1000 , zakończenie 1300.

 

            W sesji udział wzięło 15 radnych.

 

 

Radni obecni na Sesji:

 

  1. Góralczyk Andrzej
  2. Jaźwiński Piotr
  3. Kaczyński Tadeusz
  4. Krasowski Krzysztof
  5. Kiełek Jarosław
  6. Kraszewski Henryk
  7. Leśniewski Jerzy
  8. Morawski Tadeusz
  9. Pawlak Eugeniusz
  10. Saniewski Jan

11.  Skarzyński Piotr 

12.  Skowroński Stanisław

13.  Włostowski Mirosław

14.  Wojtkowski Piotr

15.  Wojtkowski Zygmunt

 

 

 

Porządek obrad :

 

1.      Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.

2.      Przedstawienie  porządku obrad.

3.      Przyjęcie protokołu z VII i VIII Nadzwyczajnej  sesji .

4.      Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy za rok 2003.

5.      Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Szkół w Rosochatem Kościelnem.

6.      Podjęcie uchwały w sprawie  programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy.

7.      Podjęcie uchwały w sprawie darowizny dla Powiatu Wysokomazowieckiego.

8.      Podjęcie uchwały w sprawie wyborów uzupełniających sołectwa Sienica Pietrasze.

9.      Podjęcie uchwały w sprawie powołania zespołu do zaopiniowania kandydatów na ławników.

10.  Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Statucie Zambrowskiego Związku Gmin.

11.  Rozpatrzenie wniosku mieszkańców sołectw Czyżewa Szkolnego i Czyżewa Kościelnego o obniżenie ceny za 1 m3 odprowadzanych ścieków.

12.  Interpelacje i zapytania radnych.

13.  Wolne wnioski.

14.  Zamknięcie Sesji.

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Kraszewski Henryk.

Ad.1. Przewodniczący Rady otworzył obrady IX Sesji Rady. Powitał wszystkich radnych , radnego powiatowego , sołtysów i mieszkańców Czyżewa. Stwierdził, iż w dzisiejszych obradach udział bierze 13 radnych. Nieobecni radni to Kaczyński Tadeusz i Skarzyński Piotr . Podejmowane uchwały będą prawomocne.

Ad.2. Przewodniczący Rady przedstawił porządek obrad. Radny Kiełek zgłosił wniosek o zmianę zapisu pkt.11 porządku obrad w brzmieniu : „Rozpatrzenie wniosku mieszkańców sołectw Czyżewa Szkolnego i Czyżewa Kościelnego o sposobie naliczania opłat za ścieki w okresie letnim”.  Za przyjęciem powyższej zmiany głosowało 13 radnych. Porządek obrad po zmianie został przyjęty jednogłośnie.

 Ad.3. Przewodniczący Rady  poprosił o zgłaszanie uwag do protokołu z VII i VIII Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy.

1)       Radny Skowroński zgłosił uwagę , by dokładnie zapisywać w protokole wypowiedzi radnych. Odnośnie rozpatrzenia wniosku odpłatności za posiedzenia w komisji rozwiązywania problemów alkoholowych ( taki zapis jest w protokole nr VII/03) należy zapisać , że nie ma sensu utrzymywać w takim składzie komisji i należy jej skład zmienić.

Protokolant Zalewska zwróciła uwagę ,że nie ma możliwości fizycznych nadążyć z zapisem wszystkim wypowiedzi , a nagrania są nie czytelne. Radni nie używają mikrofonu. Przewodniczący Rady zwrócił jeszcze raz uwagę radnym, by   korzystali  z mikrofonów gdyż później można  sprawdzić wypowiedzi z zapisem dokonanym  w protokole.

2)       Wójt Gminy zgłosił następujące poprawki do protokołu :

-         w wypowiedzi Komendanta PSP w Wysokiem Maz. na str. 4 zmienić – „ za okazaną ewentualną pomoc w zakupie wozu bojowego”,

-         w wypowiedzi Komendanta Powiatowego Policji w Wysokiem Maz. na str. 4   zmienić : „ jedną z gmin w której działa Posterunek Policji”,

-         i na str. 5 w pkt. 9 : „decydującym kryterium wyboru jest suma uzyskanych punktów”.

W trakcie zgłaszania uwag do protokołu  przybył radny Kaczyński Tadeusz.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie  zgłoszone  poprawki do protokołu Nr VII/03 . Za ich przyjęciem głosowało 14 radnych. Po zgłoszonych poprawkach Przewodniczący poddał pod głosowanie protokoły Nr VII i Nr VIII. Za ich przyjęciem głosowali wszyscy radni. Protokoły zostały przyjęte.

Ad.4. Wójt Gminy przedstawił propozycję zmian w budżecie gminy na 2003 r. Przedstawił również opinię Komisji Rewizyjnej , która jest pozytywna odnośnie proponowanych zmian. Ze względu na brak dyskusji Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały za przyjęciem której głosowało 14 radnych - wszyscy obecni.

 

Ad.5. Wójt Gminy poinformował   zebranych , iż w związku z tym ,że dyrektor Gimnazjum w Rosochatem Kościelnem złożył rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora tej placówki  po wygraniu konkursu na dyrektora  Szkoły Podstawowej w Czyżewie proponuje się utworzenie Zespołu Szkół w Rosochatem Kościelnem. Nadmienił również , że   pozytywne  opinie Komisji Oświaty ... oraz Rad Pedagogicznych Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rosochatem Kościelnem .  Ze względu na brak dyskusji Przewodniczący Rady  przedstawił projekt uchwały za przyjęciem której głosowało 14 radnych.

Na obrady przybył radny Skarzyński Piotr.

 

Ad.6. Projekt uchwały w sprawie programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy omówił Wójt.  Poinformował zebranych o ustawie z dnia 21.06. br. na podstawie której dokonał opracowania powyższej uchwały. Przedstawił również prognozę sprzedaży lokali mieszkalnych. Ze względu na brak dyskusji Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały za przyjęciem której głosowało  15 radnych.

 

Ad.7. Wójt Gminy przypomniał ,że na kwietniowej Sesji przedstawił wnioski z  Powiatu odnośnie przekazania w formie darowizny nieruchomości znajdujących się przy ul. Niepodległości oraz ul. Przemysłowej na rzecz Powiatu Wysokomazowieckiego. Opinia Komisji była negatywna . Dodał również ,że jeśli darowizna  nie będzie wykorzystana zgodnie ze swoim przeznaczeniem to taką darowiznę (zgodnie z ustawą) można cofnąć. Jako pierwszy w dyskusji głos zabrał radny Góralczyk opowiadając się za przekazaniem nieruchomości na której stoi budynek szkoły i wokół budynku. Takie samo zdanie wyrazili radni Wojtkowski Zygmunt i Kraszewski Henryk. Radny Morawski jest również za , ale proponuje potargować się z Powiatem , o wykonanie za darowiznę np. inwestycji drogowej. Po dyskusji Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały o przekazanie darowizną nieruchomości przy ul. Niepodległości w Czyżewie na rzecz Powiatu Wysokomazowieckiego, za przyjęciem której głosowało 14 radnych , 1 wstrzymał się od głosu.

Przewodniczący Rady ogłosił 10-cio minutową przerwę.

Ad.8. Projekt uchwały w sprawie wyborów uzupełniających sołectwa Sienica Pietrasze omówił Wójt Gminy. Poinformował ,że większością głosów mieszkańcy sołectwa odwołali obecnego sołtysa. Przewodniczący dodał , że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, następnie przedstawił projekt uchwały za przyjęciem której głosowało 12 radnych, przeciw  2 radnych , 1 radny wstrzymał się od głosu. Uchwała została podjęta.

 

Ad.9. Projekt uchwały w sprawie powołania zespołu  do zaopiniowania kandydatów na ławników przedstawił Sekretarz Gminy.  Podał podstawę prawną jaką jest ustawa o ustroju sądów powszechnych . Ławnicy będą wybierani do Sądu Rejonowego w Wysokiem Mazowieckiem oraz do Sądu Pracy w Zambrowie. Komisja na posiedzeniu w dniu 10 lipca br. ustaliła ,że w skład zespołu wejdą członkowie Komisji Oświaty ... Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały za przyjęciem której głosowało 15 radnych.

 

Ad.10. Projekt uchwały w sprawie zmian w Statucie Zambrowskiego Związku Gmin omówił Wójt Gminy  stwierdzając ,że są to tylko przede wszystkim  kosmetyczne poprawki. Jednocześnie dodał ,że jeśli wszystkie jednostki go przyjmą staniemy się pełnoprawnymi członkami Związku. Radny Kiełek zwrócił się z zapytaniem jakiej wysokości jest składka. Wójt odpowiedział ,że w tej chwili związek zwolnił z płacenia składek . 

Następnym pytaniem radnego Kiełka były korzyści wynikające z przystąpienia do Związku. Wójt poinformował ,że pełnoprawnie możemy korzystać z wysypiska śmieci w Czerwonym Borze.

Przewodniczący po wyczerpaniu się dyskusji poddał pod głosowanie projekt uchwały, za przyjęciem której głosowało 15 radnych.

 

Ad.11.  Radny Kiełek  przedstawił wniosek mieszkańców dotyczący naliczania opłat za ścieki w okresie letnim. Mieszkańcy motywują tym ,że w okresie letnim podlewają ogródki i część wody nie odchodzi do ścieków. Proponują by w tym okresie ścieki były naliczane jako 70% zużycia wody. Pod powyższym wnioskiem podpisało się 118 rodzin.

Radny Góralczyk zaproponował o założenie drugich liczników. Za taką propozycją opowiedziało się większość radnych.

Natomiast radny Kiełek na pytanie Pana Wójta , czy informował mieszkańców o takiej możliwości odpowiedział  ,że nie wszystkim pasuje takie rozwiązanie i wiąże się ono z dużymi dodatkowymi kosztami. Wójt Gminy dodał ,że prawo musi obejmować wszystkich obywateli i nie może działać wybiórczo. Dodał również , że Gmina jest na etapie przygotowywania dokumentacji na modernizację hydroforni w Rosochatem Kościelnem. Stawki jakie obowiązują na terenie naszej są najniższe w okolicy. My zakupujemy wodę nawet po 1,80 – 2,00 zł, a sprzedajemy naszym mieszkańcom po cenie ustalonej w naszej gminie (1,38 zł). Wzrosły również opłaty za korzystanie ze środowiska , które są odprowadzane do Urzędu Marszałkowskiego . Jest to kwota rzędu 14 tys. zł .

Sołtys Stefańska Janina poruszyła sprawę założenia wodomierzy u wszystkich użytkowników, ponieważ z normy płacą za 1 osobę , a w lokalu zamieszkuje  nawet i po 10 osób. Są również i takie osoby , które korzystają z wody , a nie ma wystawionych na ich nazwiska rachunków.

Zastępca Wójta Żochowski – „Rolą sołtysa w takiej sytuacji jest powiadomić Urząd Gminy.”

Radny Kiełek  - na wypowiedź Pana Żochowskiego stwierdził ,że  sołtys nie jest  policjantem.

W czasie dyskusji większość radnych opowiedziała się za założeniem dodatkowych wodomierzy. 

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie złożony wniosek sołectw Czyżewa Szkolnego i Czyżewa Kościelnego. Za przyjęciem głosowało 3 radnych , przeciw 8, 3 wstrzymało się od głosu. Jeden radny nie brał udziału w głosowaniu.

 

Ad.12. Interpelacje i zapytania radnych.

Ad.13.Wolne wnioski.

 

1)      Przewodniczący Rady poprosił , by przedstawiciele Związku Sybiraków zabrali głos. Pan Bruliński i Pan Zieliński podziękowali w imieniu własnym jak również i członków za pomoc w załatwianiu spraw i problemów  Związku Sybiraków. Jako dowód wdzięczności wręczyli  Wójtowi honorową odznakę Związku Sybiraków. Wójt podziękował za okazaną życzliwość  i obiecał ,że nadal będzie się starał  wykonywać swoje obowiązki rzetelnie.

2)      Wójt Gminy poinformował zebranych o zarządzeniu jakie wydał w sprawie zakazu podlewania ogródków przydomowych w godzinach 600 – 2200. Procedura przewiduje , że na najbliższej Sesji powinna zostać wydana opinia Rady . Zdaniem Wójta zakaz ten powinien nadal obowiązywać.

Jako pierwszy głos zabrał radny Kiełek – „Ludzie tłumaczą , że płacą za tą wodę i mają prawo korzystać z niej o każdej porze. Jak długo taki stan będzie się utrzymywał?”

Wójt poinformował ,że jest to stan wyższej konieczności i ,że jest mało bolesny .

Sołtys Wróblewski zwrócił się z zapytaniem , cz taki zakaz obowiązuje na terenie Gminy Boguty. Wójt odpowiedział ,że nie ma żadnej informacji o zakazie, ale nie może tego zakazu stosować wybiórczo. Dotyczy ono wszystkich mieszkańców Gminy Czyżew- Osada.

Zastępca Wójta Żochowski – „Nie chcemy karać , ale w końcu będziemy zmuszeni  sięgnąć po sankcje , które są dość wysokie.”

Radny Pawlak poparł  wniosek by zakaz nadal był utrzymany.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wydanie opinii  o zarządzeniu w sprawie zakazu podlewania ogródków przydomowych w godzinach podanych powyżej. Radni jednogłośnie opowiedzieli się za utrzymaniem zakazu , aż do odwołania.

3)      Wójt Gminy przekazał zebranym  informację ze spotkania  z dyrektorem ds. nieruchomości PKP  i przedstawionej propozycji porozumienia. Chodzi o przekazanie nieruchomości przyległych do dworca PKP, przy drodze na Złotym Jabłku i Godlewie Kolonii. Radny Kiełek poruszył sprawę palenia śmieci przy sklepie w Czyżewie Stacji  przez sprzedawczynie. Następnie radny Kiełek zwrócił się z zapytaniem : „... czy Wójt prowadził przygotowania do odnowienia pomnika w Czyżewie przy banku?” Wójt potwierdził oraz poinformował ,że jutro odbędzie się przetarg . Zaprosił  radnego na otwarcie ofert .

4)      Sołtys ze wsi  Dmochy  Glinki  Pan  Tomczuk zgłosił brak dwóch lamp oświetlenia ulicznego. Poprosił o ich założenie. Wójt poprosił o zgłaszanie wszelkich uwag o naprawy  oświetlenia do Pana Krasowskiego .

5)      Wójt przekazał podanie od dyrektora  Szpitala w Wysokiem Mazowieckiem w sprawie odstąpienia z naliczania czynszu za gabinet rehabilitacji oraz poradni „K” ze względu na trudną sytuację finansową szpitala. Przypomniał o złożonej propozycji ze strony gminy zakupu  sprzętu w wysokości  odpowiadającej wysokości czynszu. Jednak dyrektor nie jest zainteresowany  taką propozycję i nadal prosi o zwolnienie z naliczania czynszu.  Należałoby  - zdaniem Wójta – rozpatrzyć ,czy sytuacja szpitala jest tak szczególna , by skorzystać z odstępu naliczania czynszu. Pani Skarbnik poinformowała ,że wysokość VAT i tak będziemy musieli przekazywać do Urzędu Skarbowego. I to już będzie dla nas strata. W czasie dyskusji głos zabrał radny Skowroński – „Trudno jest powiedzieć jaka jest sytuacja szpitala w Wysokiem Maz. Może należałoby zmniejszyć do minimum  czynsz ....  Zlikwidować jest łatwo , ale później odtworzyć to ciężko. Poszukajmy sponsorów by zakupić sprzęt , a czynsz  zminimalizować  do minimum.”

Radny Kiełek  poparł wniosek radnego Skowrońskiego . Wójt natomiast wyraził swoje obawy odnośnie  usług prowadzonych  przez lekarza  gabinetu „K” . Podał  propozycję , by może w tych  warunkach wymóc na dyrektorze  co najmniej dwa dni w tygodniu  przyjmowania pacjentek w gabinecie „K”. Radny Morawski natomiast obawia się ,że jeśli umorzymy dla szpitala czynsz to i nasi lekarze też zwrócą się z taką prośbą.

Głos zabrał również radny powiatowy Szeligowski Tadeusz – stwierdzając ,że sytuacja szpitala  nie jest najgorsza . Szpital zakupił dość drogi sprzęt  min. urządzenie do badania jelita grubego. Poinformował również , że  Państwowa Inspekcja Pracy  zaleciła natychmiastowe zamontowanie windy oraz remont i modernizację bloku operacyjnego , który obecnie nie spełnia wszystkich wymogów.

Na zakończenie dodał ,że nie będzie chyba uszczerbkiem dla gminy jeśli umorzymy lub zminimalizujemy czynsz dla szpitala.

Po zakończonej dyskusji Przewodniczący  poprosił o wyrażenie opinii w formie głosowania na temat umorzenia czynszu dla szpitala. Za umorzeniem opowiedziało się 10 radnych, 5 wstrzymało się od głosu.

6)      Wójt poinformował zebranych iż odnośnie inwestycji do końca sierpnia złożone musi być sprawozdanie z wykonania budżetu za I półrocze br. W tym czasie odbędzie się sesja na której  zostanie ono przedstawione.

7)      Wójt przekazał sołtysom ,że otrzymali uchwałę w sprawie zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Czyżew – Osada by zapoznali się z nią szczegółowo i przekazali mieszkańcom zawarte w niej postanowienia .

Radny Skowroński poruszył sprawę nieporządku przed wejściem na cmentarz jak i na samym cmentarzu. Obowiązkiem Pana kościelnego jest utrzymanie porządku w tym miejscu . Zwrócił się również o  przesłanie pism do mieszkańców ul. Ogrodowej i Kwiatowej o zakazie wysypywania śmieci do rzeki.

Radny Saniewski  zapytał jak będzie rozwiązany problem ze śmieciami. Ci , którzy zapisali się mają umowy  a ci , którzy będą sami wywozić śmieci  jak  to udowodnią.

Wójt odpowiedział ,że wprowadzone zostaną kwity na wysypisku w Siedliskach i za symboliczną opłatę będzie można śmieci wywozić.

Sołtys Stefańskazapytała do kiedy będzie wysypisko w Siedliskach czynne. Wójt odpowiedział ,że najdłużej do 2009 roku. Uzależnione to będzie od indywidualnego wywozu  śmieci.  Dodał, że śmietniki znajdujące się w Czyżewie zostaną zlikwidowane.

Sołtys Wróblewski  stwierdził ,że przekazane pojemniki 100 l są za małe.

Pan Żochowski powiedział ,że musimy nauczyć się pakować śmieci. Zgniatać puszki i butelki , wówczas będą mniej zajmowały miejsca.

Radny Kiełek zapytał – „Czy istnieje możliwość dopuszczenia innych zakładów  komunalnych na teren naszej gminy.  Bo w tej chwili nie mamy wyboru.”

Radny Skowroński odpowiedział ,że przecież po miesiącu nie możemy oceniać funkcjonowania tego zakładu. Również Przewodniczący poparł radnego stwierdzając, że należy poczekać z oceną.

8)      Wójt Gminy przekazał podanie Pana Marka Wrzoska w sprawie hodowli pszczół w zabudowaniach Pani Kruza.  Stanowią zagrożenie dla mieszkańców  oraz dla bydła wg opinii Pana Wrzoska.

Sołtys Pan Suchodolski w swojej wypowiedzi stwierdził ,że problem pszczół nie istniał do dnia kiedy rozpoczął się spór o granicę pomiędzy Panem Wrzoskiem, a Panią Kruza. Dodał również ,że przez tyle lat inni sąsiedzi jak i on sam nie odczuwał zagrożenia ze strony pszczół.

Sołtys Kamianowski – dodał ,że jak pamięta wysokość żywopłotu lub płotu powinna wynosić 3 m , a  ule winne być umieszczone w odległości 6 m od sąsiedniej działki.

Wójt przypomniał ,że „...ze dwa lata temu badaliśmy tę sprawę . Pszczoły były traktowane na równi jak zwierzęta gospodarskie.  Można byłoby powołać się właśnie na uchwałę , którą państwo otrzymaliście w sprawie zasad utrzymania czystości i porządku.”

9)      Radny Kiełek – „Mieszkańcy bloków kolejowych  pytają o możliwość doprowadzenia wody z wodociągu gminnego.”

Wójt odpowiedział ,że dla  PKP gmina  wyraziła już kiedyś zgodę jednak były rozbieżności w sposobie doprowadzenia wody. Jeśli  właściciel zwróci się do  Gminy o dokonanie przyłącza  jesteśmy otwarci na rozmowy.

10)  Radny Kiełek zwrócił się z pytaniem do Przewodniczącego   kiedy sołtysi otrzymają                                                                        tablice ogłoszeń.

      Przewodniczący odpowiedział ,że w terminie jesiennym.

11)  Radny Kiełek zwrócił się do Przewodniczącego – „Minęło 100 dni jak złożyłem wniosek i do chwili obecnej nie mam odpowiedzi.”

Przewodniczący odpowiedział ,że wniosek stał się nieprawomocny ze względu na to,  że jeden z radnych wycofał się.

12)  Radny Skowroński poruszył sprawę funkcjonowania Klubu Sportowego „Orlęta”. Między innymi zachowanie niektórych zawodników oraz skład personalny zarządu.

Pan Przewodniczący odpowiedział ,że w najbliższym czasie odbędzie się posiedzenie i dokonane zostaną zmiany kadrowe w Zarządzie Klubu.

 

                  Przewodniczący Rady Gminy podziękował wszystkim za przybycie na dzisiejsze obrady i zamknął obrady IX  Sesji  Rady Gminy.

                   Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

Protokołowała :

                    

                                                                                                   Przewodniczący Rady Gminy

    Podinspektor

                                                                                                         Henryk Kraszewski

Agnieszka Zalewska