P r o t o k ó ł   Nr VII/03

z  Sesji Rady Gminy Czyżew – Osada

z dnia 30 kwietnia 2003   r.

 

 

 

            Sesja odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Czyżewie - Osadzie przy  ul. Mazowieckiej 34 w Czyżewie. Początek obrad godz.1000 , zakończenie 1350.

 

            W sesji udział wzięło 12 radnych.

 

 

Radni obecni na Sesji:

 

  1. Góralczyk Andrzej
  2. Jaźwiński Piotr
  3. Kaczyński Tadeusz
  4. Kiełek Jarosław
  5. Krasowski Krzysztof
  6. Kraszewski Henryk
  7. Leśniewski Jerzy
  8. Morawski Tadeusz

9.      Skarzyński Piotr 

10.  Skowroński Stanisław

11.  Włostowski Mirosław

12. Wojtkowski Piotr

 

 

Radni nieobecni na sesji :

       1. Pawlak Eugeniusz

       2. Saniewski Jan   

       3. Wojtkowski Zygmunt

 

Porządek obrad :

 

1.      Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad

2.      Przedstawienie  porządku obrad.

3.      Przyjęcie protokołu z V i VI sesji .

4.      Przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za rok 2002 i rozpatrzenie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium dla Wójta.

5.      Przyjęcie sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za rok 2002.

6.      Przyjęcie informacji o działalności Komendy Powiatowej Państwowej  Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych i Komendy Powiatowej Policji.

7.      Przyjęcie informacji z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w 2002 roku.

8.      Przyjęcie informacji z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w 2002 r.

9.      Dokonanie wyboru oferty na obsługę bankową budżetu gminy.

10.  Podjęcie uchwał :

1)      w sprawie określenia zasad umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych gminy, do których nie stosuje się przepisów ustawy – ordynacja podatkowa,

2)      w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt,

3)      w sprawie przejęcia prowadzenia zadań z zakresu zarządu drogami powiatowymi,

4)      w sprawie przejęcia prowadzenia zadań z zakresu zarządu drogami wojewódzkimi,

5)      w sprawie przejęcia prowadzenia zadań z zakresu zarządu drogami krajowymi,

6)      sprawie opinii o zasadach wydzielania obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

11.  Interpelacje i zapytania radnych.

12.  Wolne wnioski.

13.  Zamknięcie Sesji.

 

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Pan Henryk Kraszewski .

 

Ad.1. Sesję otworzył Przewodniczący Rady. Powitał Starostę Wysokomazowieckiego, radnego sejmiku województwa podlaskiego, radnego powiatowego , radnych , sołtysów oraz mieszkańców gminy.  Stwierdził, iż w dzisiejszych obradach udział bierze 12 radnych na stan 15 , podejmowane uchwały będą więc prawomocne. Nieobecni  radni  to Pawlak Eugeniusz, Saniewski Jan  i Wojtkowski Zygmunt .

 

Ad.2. Przewodniczący Rady przedstawił porządek obrad dzisiejszej sesji . Wójt Gminy zgłosił wniosek , by do pkt. 6 dołączyć  sprawozdanie Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem. Radni nie wnieśli żadnych uwag . Protokół został przyjęty jednogłośnie.

 

Ad.3. Przewodniczący poprosił o zgłaszanie uwag do protokołu z V i VI Sesji Rady Gminy. Do protokołu nr VI zostały zgłoszone przez Wójta Gminy następujące uwagi:

1)      Siatka ogrodzeniowa będzie miała wysokość 2 m , a nie jak podał 1,5 m.

2)      Odnośnie przykrycia rowu ( w pkt.5)  zmienić zapis w brzmieniu : „ .... po objęciu tego terenu kanalizacją  sądzę , że nie będzie problemów ze ściekami.” Wójt dodał również, że nie neguje przykrycia rowu.

3)      Również w pkt. 5 dokonać zmiany zapisu w brzmieniu : „...Gmina prawdopodobnie stanie się właścicielem zbędnych dla kolei gruntów.”

4)      Nazwisko jakie zostało podane Pani Krasowska , zmienić na właściwe „Kreczko”.

 

Radny Skowroński zwrócił się z uwagą odnośnie podania jego nazwiska i radnego Kiełka przy głosowaniu uchwały budżetowej. Poprosił Przewodniczącego rady o ustalenie , czy będziemy podawać nazwiska , czy nie. Przewodniczący Rady przyznał ,że pozostaniemy przy poprzedniej zasadzie – nie podawania nazwisk .

Więcej  uwag nie zgłoszono .Za przyjęciem protokołu po naniesionych poprawkach głosowało 12 radnych .

 

Ad.4. Wójt Gminy przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za rok 2002 po stronie dochodów i wydatków głównymi działami , rozdziałami  i paragrafami. Na wstępie dodał również, że do okresu wyborów odpowiedzialny za wykonanie budżetu był Zarząd Gminy , a później już tylko Wójt.

Po przedstawieniu sprawozdania Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusję. Radny Kiełek zwrócił  się z  zapytaniem: „Ile osób pracuje w brygadzie gminnej?”

Wójt odpowiedział ,że 11 osób. Radny Kiełek kontynuując dalej zapytał : „Dlaczego mając 11- osobową brygadę nie wykonano rozbiórki sali gimnastycznej ?”  Wójt odpowiedział, że sprzęt, który jest w posiadaniu gminy nie nadaje się do tego rodzaju prac. Zdjęcie kilkunastotonowych belek stropowych wymagało precyzji i odpowiedniego sprzętu. Dlatego ogłoszono przetarg na wyłonienie firmy, specjalizującej się w takich pracach. - dodał również – taka była też decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru.

Więcej uwag i zapytań nie zgłoszono. Przewodniczący Rady przedstawił Uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku na temat wykonania budżetu gminy za rok 2002.

 

Ad.5. Przewodniczący Rady poprosił Pana Kryńskiego o przedstawienie sprawozdania z wykonania Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (sprawozdanie w załączeniu). Po wystąpieniu Pana Kryńskiego Przewodniczący otworzył dyskusję. Jako pierwszy głos zabrał radny Skowroński zadając następujące pytania : Ile razy był psycholog, gdzie i co robił ? Po co zakupiono sprzęt nagłaśniający i komputerowy ? Gdzie znajduje się schronisko dla którego przeznaczono środki finansowe ? Dodał również ,by ponownie rozpatrzyć wniosek o odpłatność za  posiedzenia  w komisji.

Pan Kryński udzielił wyjaśnień, że psycholog przyjmuje w każdy wtorek przez 7 godzin.

Z zakupionego sprzętu korzystają dzieci , m.in. wyświetlane są filmy profilaktyczne. Odnośnie schroniska – a tak nazwano budynek byłej agronomówki – mieszka tam samotna matka wychowująca troje dzieci (rodzina alkoholika).

Wójt dodał ,że nie ma w tym dziale żadnych niewłaściwych wydatków. Do psycholog przyjmującej w szkole czasami jest kolejka . Trzeba było dokonać wyposażenia pokoju w którym przyjmuje  psycholog. Zakupiono podręczniki szkolne dla dzieci , kupiliśmy wyprawki dla dzieci pierwszokomunijnych.

Radny Kiełek zwrócił się z  kolejnym pytaniem : Dożywianych jest 40 dzieci, a dlaczego tylko troje skorzystało z kolonii? Pan Kryński wyjaśnił, że tylko dla tej trójki dzieci zostały zgłoszone wnioski o dofinansowanie pobytu na koloniach.

Następnym pytaniem radnego Kiełka było : „Ile czasu trwało szkolenie, ile uczestniczyło osób i kto je prowadził?” Pan Kryński udzielił odpowiedział ,że powyższe szkolenie trwało dwa dni po 6 godzin, przeprowadziła  je Pani psycholog. Dla nauczycieli szkolenie trwało 3 dni.

 

Ad.4. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej radny Krasowski Krzysztof przedstawił wniosek w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta Gminy z tytułu wykonania budżetu gminy  za 2002 rok. Następnie Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały. Za udzieleniem absolutorium głosowało 12 radnych.

Wójt Gminy podziękował radnym za okazane zaufanie.

 

Przewodniczący rady ogłosił 10 - minutową przerwę.

 

Ad.6. Po przerwie powrócono do dalszej części obrad. Głos zabrał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Koc.

Przedstawił zagrożenia : pożarowe, w transporcie drogowym i kolejowym, powodziowe.

Poinformował zebranych o ilości jednostek straży pożarnych na terenie powiatu i o sprzęcie jakim dysponują. Przedstawił również liczbowo ile razy w roku ubiegłym jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy brały czynny udział w akcjach gaśniczych.

Na zakończenie przekazał zebranym , że powstają Zespoły Reagowania Kryzysowego. Do Gminy Czyżew – Osada został przydzielony  Pan Maciej Krajewski.

Pan Komendant podziękował również za pomoc w zakupie samochodu bojowego.

Przewodniczący Rady podziękował za wystąpienie i poprosił o zgłaszanie zapytań . Jednak żadnych pytań nie zgłoszono.

Przewodniczący głos oddał dla Pana Bogdana Rutkowskiego - Komendanta Powiatowego Policji w Wysokiem Mazowieckiem .

Komendant przedstawił  „Informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy Czyżew – Osada za rok 2002  oraz I kwartał 2003 roku” (stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu). Podał również liczbowo na terenie powiatu m.in. ilość przestępstw kryminalnych i  ich wykrywalność , ilość wypadków drogowych i kolizji , liczbę interwencji, liczbę wystawionych  mandatów karnych i wniosków o ukaranie.

Na zakończenie swego wystąpienia przedstawił zebranych , iż Gmina Czyżew jest jedyną taką gminą w powiecie ,gdzie działa Posterunek Policji . Problemem jest tylko to ,że nie ma pełnej obsady kadrowej,  ale do końca roku zostanie zatrudniony 1 policjant (w tej chwili odbywa szkolenie).

Komendant podziękował za pomoc finansową – remont budynku, zakup sprzętu komputerowego , samochodu oraz  inne   formy pomocy.

 

Po zakończeniu wystąpienia Komendanta  m.in. radny Skowroński  poruszył  sprawę  nielegalnego handlu alkoholem na targowicy w Czyżewie  oraz, by w czasie trwania jarmarku był zakaz zatrzymywania się na ul. Zarębskiej  ze względu na utrudniony ruch na tej ulicy.

Komendant Rutkowski odnosząc się do problemu ruchu na ul. Zarębskiej stwierdził ,że nie ma takiej możliwości , albo na stałe wprowadzić zakaz , lub wcale. Można jedynie w okresie jarmarków kierować ruchem ręcznie. Odnośnie zwalczania nielegalnego handlu alkoholem  poinformował , że  korzystają z pomocy policji skarbowej i celników . Ale jak stwierdził , jest to walka z „wiatrakami” , przede wszystkim ze względu na długie procedury .

Sołtys Wróblewski – Zwrócił się z prośbą o zlikwidowanie ciągłej  linii przy wyjeździe  z placu przy kościele od ul. Zarębskiej

Wójt Gminy wyjaśnił ,że nie jest to wina Pana Komendanta , a wykonawcy. Trzy razy sprawa zgłaszana była już do wykonawcy. Wjazd uzgodniony jest z zarządcą drogi i w najbliższych dniach zlikwidujemy tą niedogodność.

 

Przewodniczący Rady podziękował  za wystąpienie Panu Komendantowi.

Ze względu na to ,że Pan Starosta  musi nas wcześniej opuścić Przewodniczący udzielił mu głosu.

Starosta poinformował zebranych , że jedna ze zgłoszonych inwestycji do SAPARD – u  będzie dotyczyła drogi z terenu gminy Czyżew . Przekazał również informację ,że Marszałek Sejmiku Województwa Podlaskiego ma przekazać w dniu dzisiejszym wystąpienie o całkowite zaliczenie wszystkich gmin do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Jeśli uda nam się wprowadzić całe gminy będzie to pewien  sukces.

 

Przewodniczący podziękował Panu Staroście za wystąpienie.

 

Ad.7. Informację z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżewie  przedstawiła dyrektor Pani  Katarzyna Kostro. (Informacja stanowi załącznik do protokołu).

Po wystąpieniu Pani dyrektor , radny Kiełek zwrócił się z zapytaniem kto zarządza salą kinową, i czy nie należałoby znów przywrócić jej  przeznaczenia.

Pani Kostro poinformowała ,że krzesła nie nadają się ze względu na łatwopalny materiał. Taka była również uwaga wniesiona  po kontroli przeprowadzonej przez straż.

 

Ad.8. Informację z działalności  Ośrodka Pomocy Społecznej w Czyżewie przedstawiła kierownik Pani Maria Marciniak ( informacja stanowi załącznik  do protokołu).

Po wystąpieniu Pani kierownik radny Skowroński zwrócił się z prośbą , by takie sprawozdania radni otrzymywali wcześniej . Wójt stwierdził ,że może być wysyłane , ale będą to tylko zestawienia liczbowe ze względu na ochronę danych osobowych.

Radny Kiełek zapytał ,ile jest osób na terenie gminy powyżej 80 roku życia, i czy są objęci opieką. Pani kierownik odpowiedziała ,że ośrodek takiej statystyki nie prowadzi , a pomocą objęci są tylko którzy się zgłoszą lub zostaną zgłoszeni. W pierwszej kolejności opieką nad takimi ludźmi powinna zająć się rodzina.

Następnym pytaniem radnego Kiełka było to  czy OPS wie , że na Złotym Jabłku urodziło się dziecko ( w wiadomej rodzinie) . Pani kierownik ponownie odpowiedziała , że ośrodek nie jest od prowadzenia takich statystyk . O tym ,że dziecko się urodziło zostaje powiadomiony ośrodek zdrowia i pielęgniarka środowiskowa odwiedza taką rodzinę. W wypadku jakichkolwiek  problemów to ona powinna powiadomić odpowiednie instytucje.

Więcej uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Ad. 9. Protokół z komisji przetargowej w sprawie wyboru oferty na obsługę bankową budżetu gminy przedstawił Sekretarz Gminy.  Po wystąpieniu Sekretarza Wójt dodał , że warunkiem wyboru będzie decydująca suma uzyskanych punktów. Ze względu na brak dyskusji Przewodniczący Rady przedstawi projekt uchwały w sprawie wyboru oferty na obsługę bankową budżetu gminy za przyjęciem której głosowało 12 radnych ( uchwała nr VII/38/03).

 

Przewodniczący ogłosił 10 – minutową przerwę. Obrady opuścił radny Kaczyński Tadeusz.

 

Ad.10. Następnie przystąpiono  do podjęcia uchwał :

1)      Projekt uchwały w sprawie określenia zasad umarzania , odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych gminy , do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa przedstawił Wójt Gminy.  Przedstawił również wypowiedź Komisji Rewizyjnej , która wnosi o wykreślenie z podanych kryteriów pkt. 7. Po wypowiedzi Wójta Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Głos zabrał radny Krasowski przekazując ,że Komisja Rewizyjna podtrzymuje swój wniosek o wykreślenie pkt. 7. Za przyjęciem uchwały z powyższą poprawką głosowało 11 radnych. (Nr uchwały VII/39/03)

2)      Projekt uchwały w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt przedstawił Wójt Gminy . W dyskusji głos zabrał tylko radny Kiełek zwracając się z pytaniem kto będzie ponosił koszty wyłapywania zwierząt. Wójt odpowiedział ,że pokrywać je będzie Gmina. Przewodniczący przedstawił  projekt uchwały , za przyjęciem której głosowało 11 radnych (Nr uchwały VII/40/03).

3)      Projekt uchwały w sprawie przejęcia prowadzenia zadań z zakresu zarządu drogami powiatowymi  przedstawił Wójt Gminy, stwierdzając ,że jest to czysta procedura .by można byłoby wejść na drogę z realizacją zadań . Za przyjęciem powyższej uchwały głosowało 11 radnych ( Nr uchwały VII/41/03).

4)      Projekt uchwały w sprawie przejęcia prowadzenia zadań z zakresu zarządu drogami wojewódzkimi  przedstawił również Wójt Gminy. Ze względu na brak dyskusji przewodniczący przedstawił projekt za przyjęciem której głosowało 11 radnych  (Nr uchwały VII/42/03).

5)      Projekt uchwały w sprawie przejęcia prowadzenia zadań z zakresu zarządu drogami krajowymi   przedstawił również Wójt Gminy. Za przyjęciem głosowało 11 radnych. (Nr uchwały VII/43/03).

6)      Projekt uchwały w sprawie opinii o zasadach wydzielania obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania przedstawił Wójt. Za przyjęciem głosowało 11 radnych . (Uchwała pod nr VII/44/03).

 

Ad.11. Interpelacje i zapytania radnych.

Ad.12. Wolne wnioski.

 

1)      Przewodniczący przedstawił dwa podania jakie wpłynęły od mieszkańców sołectw Czyżew Szkolny (podpisane przez 80 osób) i Czyżew Kościelny ( 38 podpisów) , które trafią do rozpatrzenia przez komisję  rolnictwa, infrastruktury i mienia komunalnego. Następnie przedstawił podanie Pana Aronowicza  , które zostanie przekazane do rozpatrzenia dla Komisji oświaty ...  oraz komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.

2)      Wójt Gminy przedstawił pismo Zarządu Powiatu Wysokomazowieckiego w sprawie nieodpłatnego przekazania nieruchomości przy ul. Przemysłowej gdzie znajduje się bieżnia szkoły średniej oraz przy ul. Niepodległości  na której znajduje się budynek szkoły. Jeśli radni wydadzą pozytywną opinię należy dokonać podziału geodezyjnego  na ul. Przemysłowej gdzie znajduje się w tej chwili boisko.

      Radny Morawski stwierdził , że należy  zostawić  w takiej sytuacji jakiej  jest.  Radny 

      Krasowski  stwierdził , że radni  nie powinni  wypowiadać się dziś na temat wniosków

      złożonych przez Pana Starostę.

      Wójt  na  zakończenie  powiedział    „ Rozumiem  , że na  najbliższej  Sesji  zostanie   

      przedstawione zdanie radnych.”

 

3)      Wójt Gminy przedstawił pismo z Domu Dziecka w Zambrowie , który to zwraca się z prośbą o pomoc w zakupie wirówki przemysłowej . Koszt jej wynosi około 16.000 .

Radny Kiełek – „Chciałem przypomnieć , że proponowałem , by diety z jednego posiedzenia przekazać na Dom Dziecka. Lecz nikt z radnych nie poparł  mojej propozycji. „

Radny Morawski odpowiedział ,że : „...radny Kiełek powinien zapytać się , czy zechcemy przekazać pieniądze. Mamy i swoje biedne dzieci”.

Przewodniczący Rady Gminy i  radny Skowroński  odnośnie prośby z Domu Dziecka  zaproponowali przychylić się  do ich prośby. Pani Skarbnik ma ocenić jaką kwotę można przekazać z budżetu gminy.

4)      Następnie Wójt Gminy przedstawił pismo od dyrektora Szpitala w Wysokiem Mazowieckiem o dofinansowanie badań mamograficznych .

Radny Skowroński stwierdził ,że jest to kolejne wyciąganie pieniędzy od gmin.

Radny Krasowski potwierdził wypowiedź swego poprzednika i podał za przykład przeprowadzane badanie słuchu.

5)      Kolejnym pismem przedstawionym przez Wójta był wniosek z Podlaskiego Centrum Zdrowia Publicznego o zakup pasty i szczoteczek dla sześciolatków. Koszt 1 jednego kompletu – 10 zł.

Radny Skowroński stwierdził ,że powstają Fundacje , które są zakładane za nasze pieniądze. Negatywnie odniósł  się do powyższego wniosku . Pozostali radni również.

6)      Kolejnym pismem przedstawionym  przez Wójta była prośba od Marszałka Województwa Podlaskiego  o udzielenie pomocy finansowej dla Biblioteki Pedagogicznej w Białymstoku. Pani Skarbnik poinformowała ,że więcej jest formalności i  załatwiania niż ta symboliczna kwota.

Radni również  negatywnie  odnieśli się do powyższej prośby.

7)      Następnym pismem skierowanym do  Rady jest pismo od dyrektora ZOZ-u o  zrezygnowanie z naliczania  czynszu za gabinet „K” oraz gabinet rehabilitacji. Wójt poinformował ,że miesięczny czynsz za te dwa gabinety wynosi 773 zł. Poinformował, również ,że w najbliższym tygodniu zbierze się komisja oświaty... . i zdecydujemy jaki sprzęt zakupić do gabinetu rehabilitacji. Zdaniem Wójta będzie to lepszym rozwiązaniem niż zwolnienie z czynszu.

8)      Zastępca Wójta Żochowski zaapelował do sołtysów o przekazanie dla mieszkańców sprawę bezpańskich psów , ale i również  nie uczepionych na posesjach rolników. Stanowią one zagrożenie , a najgorzej jest gdy pracownicy spisują stany wodomierzy.

9)      Radni Krasowski i Leśniewski poruszyli sprawę zawracania przez rolników na drogach podczas prac polowych.

10)  Radny Kiełek zwrócił się z zapytaniem , czy w tym roku będą organizowane prace interwencyjne . Wójt poinformował ,że w okresie wakacyjnym dla 1 – 2 osób.

11)  Radny Kiełek poprosił również o podanie , kto wygrał przetarg na budowę sali gimnastycznej. Wójt poinformował ,że nie został jeszcze rozstrzygnięty.

12)   Sołtys Zalewska zwróciła się z prośbą o wykonanie naprawy zajazdu autobusowego na Stacji. Wójt powiedział ,że na pewno zostanie wykonana. Dodał również ,że wszelkie zgłoszenia dotyczące naprawy dróg należy zgłaszać do Pani Iwony Załuska.

13)  Radny Skowroński poruszył sprawę porządku przy cmentarzu w Czyżewie. Zwrócił się również z zapytaniem , czy gmina wykupi działkę z przeznaczeniem na parking i śmietnik. Wójt odpowiedział ,że za rozsądną cenę owszem .

 

 

 

                   Po wyczerpaniu się porządku obrad Przewodniczący Rady zamknął obrady VII Sesji Rady Gminy dziękując wszystkim za przybycie.

        

           

                          Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

 

 

 

Protokołowała :                                                                          

                                                                                                   Przewodniczący Rady Gminy

    Podinspektor

                                                                                                         Henryk Kraszewski

Agnieszka Zalewska