P r o t o k ó ł   Nr V/2003

z Sesji Rady Gminy Czyżew – Osada

z dnia 18 marca 2003   r.

 

 

 

            Sesja odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Czyżewie - Osadzie przy  ul. Mazowieckiej 34 w Czyżewie. Początek obrad godz.1000 , zakończenie 1545.

 

            W sesji udział wzięło 14 radnych.

 

 

Radni obecni na Sesji:

 

  1. Góralczyk Andrzej
  2. Jaźwiński Piotr
  3. Kaczyński Tadeusz
  4. Kiełek Jarosław
  5. Krasowski Krzysztof
  6. Kraszewski Henryk
  7. Leśniewski Jerzy
  8. Morawski Tadeusz
  9. Pawlak Eugeniusz
  10. Saniewski Jan

11.  Skarzyński Piotr 

12.  Skowroński Stanisław

13.  Wojtkowski Piotr

14.  Włostowski Mirosław

 

Radny nieobecny  na sesji :

1. Wojtkowski Zygmunt

 

     

  

 

Porządek obrad :

1.      Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad

2.      Przedstawienie  porządku obrad.

3.      Przyjęcie protokołu z IV sesji .

4.      Przyjęcie planów pracy komisji Rady Gminy na rok 2003.

5.      Uchwalenie budżetu gminy na rok 2003.

6.      Uchwalenie gminnego programu rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2003.

7.      Podjęcie uchwały w sprawie limitu punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

8.      Podjecie uchwał oświatowych :

1)      w sprawie uchylenia uchwały powierzającej wykonywanie zadań oświatowych Zarządowi Gminy,

2)      w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli,

3)      w sprawie zniżek dla nauczycieli pełniących funkcje kierownicze,

4)      w sprawie dofinansowania kształcenia nauczycieli,

5)      w sprawie najniższego wynagrodzenia oraz wartości jednego punktu w regulaminach wynagradzania pracowników obsługi szkół,

9.      Podjęcie uchwały w sprawie przetargu na obsługę bankową budżetu gminy.

10.  Podjęcie uchwały w sprawie akceptacji zmiany charakteru użytkowania gruntów rolnych na leśne.

11.  Interpelacje i zapytania radnych.

12.  Wolne wnioski.

13. Zamknięcie Sesji.

 

 

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Pan Henryk Kraszewski .

 

Ad.1. Sesję otworzył Przewodniczący Rady, który następnie powitał przybyłych radnych,  zaproszonych gości w osobach Starosty Wysokomazowieckiego Pana Jacka Boguckiego, radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego Pana Jana Nettera i  radnego Powiatu Wysokomazowieckiego  Pana Tadeusza Szeligowskiego  oraz sołtysów i mieszkańców gminy.

Stwierdził, iż w dzisiejszych obradach udział bierze 14 radnych na stan 15 , podejmowane uchwały będą więc prawomocne. Nieobecny  radny  to Wojtkowski Zygmunt .

 

Ad.2. Przewodniczący Rady przedstawił porządek obrad. Do porządku obrad  nie wniesiono żadnych uwag i zastrzeżeń . Porządek został przyjęty.

 

 Ad.3.  Przewodniczący Rady poprosił o zgłaszanie uwag do protokołu z IV sesji  rady. Uwag i poprawek nie zgłoszono. Protokół został przyjęty.

 

 

Ad.4. Plan pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2003 przedstawił przewodniczący komisji Krasowski Krzysztof. Ze względu na brak uwag Przewodniczący Rady poprosił o przegłosowanie . Za przyjęciem powyższego planu  pracy głosowało 14 radnych (wszyscy obecni).

Plan pracy komisji ds. rolnictwa, infrastruktury i mienia komunalnego przedstawił  przewodniczący komisji  Pawlak Eugeniusz . Żadnych uwag nie wniesiono . Plan pracy został przyjęty jednogłośnie.

Plan pracy Komisji oświaty, kultury i polityki społecznej przedstawił przewodniczący tej komisji Skowroński Stanisław. Uwag nie wniesiono . Plan pracy został przyjęty jednogłośnie.

 

Ad.5. Wójt Gminy przedstawił projekt w sprawie uchwalenia budżetu gminy na rok 2003. Na wstępie przedstawił zamierzenie zaciągnięcia pożyczki  z Funduszu Ochrony Środowiska z przeznaczeniem na budowę kanalizacji ul. Zarębskiej i przyległych uliczek. Następnie Wójt przedstawił działami i rozdziałami budżet gminy po stronie dochodów. Radni nie wnieśli żadnych uwag odnośnie planu dochodów. Wójt przeszedł do omawiania planu budżetu gminy po stronie wydatków. Szerzej omówił temat remontów i inwestycji planowanych na 2003 rok.  Między innymi zaplanowano dokończenie budowy wodociągów . Przy współudziale Zarządu Dróg Krajowych oraz Starostwa Powiatowego:  remont chodników w Czyżewie , wykonanie pobocza asfaltowego do  Siedlisk,  a w zakresie dróg gminnych bieżące utrzymanie  oraz oznakowanie miejscowości i ulic. Wójt poinformował również ,że komisja ds. rolnictwa... zaopiniowała do realizacji następujące odcinki dróg : Zaręby Bindugi, Krzeczkowo Nowe Bieńki – Kolonia, Krzeczkowo Gromadzyn, wykonanie dokumentacji na drogę przez wieś Dąbrowa Kity. Wójt wspomniał również o propozycji wykonania dokumentacji na drogę z Kaczyna Herbas do wsi Zaręby Krztęki.

Omówił również planowane inwestycje w dziale oświata . W tym zakresie planuje się wykonanie remontu szkoły w Rosochatem Kościelnem, w Krzeczkowie Szepielakach i Dąbrowie Nowej Wsi. W dziale oświetlenie uliczne przewiduje się dokończenie jego modernizacji oraz  wykonanie nowego na zajeździe kolejowym i za parkiem ,uliczki do byłego POM-u  .

Po wystąpieniu Wójt poprosił o zgłaszanie zapytań. Jako pierwszy głos zabrał radny Kiełek . Pierwszym pytaniem zadanym przez radnego było : czy wszystkie drogi mają nawierzchnię asfaltową, po których odbywa się dowóz dzieci do szkół ?

Wójt odpowiedział , że jeszcze nie , ale takie były intencje poprzedniej rady .

Drugie pytanie zdane  przez  radnego  dotyczyło remontów : „..kto  je  będzie przeprowadzał , czy brygada pracująca przy urzędzie? A może zatrudnić ludzi z prac interwencyjnych?”

Wójt odpowiedział :  „Będą ogłaszane przetargi . Prace te muszą być wykonane przez wykwalifikowanych pracowników. Drobne naprawy wykonuje nasza brygada.” Odnośnie zatrudnienia bezrobotnych Wójt powiedział : „Trudno jest powiedzieć ile środków przekaże Powiatowy Urząd Pracy. Były i takie lata , że zatrudniano 40 pracowników w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych.”

Kolejnym pytaniem radnego Kiełka była komputeryzacja urzędu. Wskazał ,że stare komputery można byłoby przekazać do GOK-u i Biblioteki. Wójt poinformował ,że urząd  nie będzie się ich pozbywał nadal będą nam służyły. Następne pytanie radnego dotyczyło ogrodzenia  wysypiska śmieci. Wójt odpowiedział ,że będzie to siatka druciana o wysokości 1,5 m.  Ostatnim pytaniem radnego  było ,czy do funduszu SAPARD składane były wnioski o dofinansowanie modernizacji dróg. Wójt odpowiedział ,że nie.

Radny Skowroński – odnośnie chodnika na ul.  Nurskiej : „Czy nie będzie marnotrawstwem kładzenie go , a później przerabianie skrzyżowania .”  Wójt po części przyznał rację radnemu, lecz poinformował zebranych ,że szans na uregulowanie  własności budynku nie ma. Pani Jaworska  ciągle prowadzi sprawy o zasiedzenie. Za plac składowy, Pan Gruszecki który jest jego właścicielem żąda 30 tys.   za 1 ar.  Wójt na zakończenie wypowiedzi dodał ,że na 100%  pewności  w tym roku  wchodzi  realizacja  inwestycji  mostu w Czyżewie.

Następnie radny Skowroński zwrócił się z zapytaniem dlaczego nie ujęto w planie inwestycyjnym przykrycia rowu  . Wójt poinformował ,że po objęciu tego terenu kanalizacją rów zostanie przykryty.

Sołtys Zalewska – przypomniała jeszcze o dokończeniu  oświetlenia ul. Ciechanowieckiej oraz naprawie zajazdu przy PKP. Wójt powiedział ,że dokończenie modernizacji oświetlenia jest zaplanowane w tym roku,  a odnośnie  naprawy zajazdu tak jak co roku , tak i w tym zostanie on naprawiony. Dodał również ,że  w roku bieżącym  dojdziemy do porozumienia z PKP i prawdopodobnie Gmina stanie się właścicielem większości gruntów należących  obecnie do kolei.

Następnie radny Kiełek zwrócił się z pytaniem : „Ile procent budżetu stanowią wydatki na administrację?” Wójt odpowiedział ,że stanowią one 10% całego budżetu. Następnie radny zwrócił się z pytaniem czy nie można dokonać oszczędności  i zapytał jeszcze ile wynoszą np. wydatki  na telefony komórkowe i utrzymanie Poloneza . Wójt odpowiedział ,że za miesiąc będzie przedłożone sprawozdanie i w nim wszystko będzie zawarte.

Radny Włostowski zwrócił się z problemem dróg w jego okręgu . Nadmienił ,że od 10 lat nie było tu  żadnej inwestycji. W Dąbrowie Wielkiej  ( w  środku wsi) jest bruk, a w okresie większych opadów wielka kałuża . Dodał również , że otrzymał pozytywną odpowiedź z Zarządu Dróg Powiatowych i chodzi tylko o ujęcie w planie inwestycyjnym przez Starostwo Powiatowe i Urząd Gminy w Czyżewie tego zadania.

Wójt Gminy powiedział  ,że wnioskuje się o dokumentację na most w Czyżewie Chrapkach ponieważ jest on już w tragicznym stanie.

Pan Żochowski dodał ,że w ramach własnych prac przygotowywane są drogi pod modernizację i tak np. poprzez wycięcie drzew i założenie przepustów. Na drodze Kaczyn HerbasyKaczyn Stary prace posuną się szybko jeśli nie będzie sporów  granicznych. W Czyżewie Złotym Jabłku zabiegamy o poszerzenie pasa drogowego. . Na drodze Bieńki Nowe – Rosochate Kościelne – trwa odtwarzanie granic.

Radny wojewódzki Pan Netter poruszył sprawę drogi przez wieś Godlewo Piętaki. W swojej wypowiedzi okazał zbulwersowanie dla całej sprawy , gdyż wnioski w sprawie tej drogi składane były od 1990 roku. W dalszej swej wypowiedzi nadmienił o wysokości podatku jaki jest odprowadzany z jego działalności gospodarczej .Na zakończenie stwierdził ,że ma wrażenie ,  jest to działanie  złośliwe. Wójt Gminy powiedział ,że wszystkie inwestycje realizujemy wspólnie z Powiatem. Natomiast bez konsultacji z Gminą  Zarząd Powiatu wykonał dokumentację na powyższą drogę . Powiedział również , że nie zlecał wykonania palikowania drogi. Pan Netter w swych wypowiedziach nadmienił ,że można z SAPARDU uzyskać środki nawet  w wysokości 500 tys. zł  . Na to stwierdzenie Wójt odpowiedział ,iż jest to nierealna kwota. Najwyżej można uzyskać tylko 50 tys. zł. Dłuższych dróg do modernizacji jak odcinki po około 1 km nie mamy.

Pani sołtys Stefańska zwróciła uwagę na stan chodników na ul. Kościelnej .Są tylko po jednej stronie ulicy i w złym stanie.  Wójt odpowiedział ,że na pewno w tym roku nie będzie prowadzona modernizacja ul. Kościelnej.

Pan Grosicki A. – odnośnie umarzania podatków zapytał , czy Wójt może podać w tej chwili , które firmy korzystały z umorzeń.

Wójt poinformował wszystkich ,że zgodnie z nową ustawą wszystkie umorzenia powyżej kwoty 100 zł będą wywieszane  na tablicy ogłoszeń.

Po dyskusji głos zabrał Starosta Pan Bogucki Jacek .Nadmienił o współpracy  pomiędzy Gminą, a Starostwem. Potwierdził  również większe środki pieniężne  na prace interwencyjne w roku 2003. Następnie poruszył sprawę przekazania samochodu strażackiego dla Czyżewa, stwierdzając ,że nie będzie to wydatek inwestycyjny dla naszej gminy lecz jako  darowizna. W dalszej części wypowiedzi wspomniał o budżecie powiatu, który nie jest jeszcze uchwalony , lecz  nadal jest wola współpracy z gminami. Wpłynęło dużo wniosków z terenu Gminy Czyżew odnośnie dróg. Wiele jeszcze nie zrealizowano. Rok temu przyjęto do realizacji drogę w Zarębach Bindugach, a następnie w Godlewie Piętakach i Sienicy Święchach. Stan ewidencyjny dróg , a faktyczny jest zupełnie inny. Starosta wyraził swoją wolę by radni powiatowi wraz z Wójtem i radnymi gminy uchwalili harmonogram wyboru dróg powiatowych do realizacji . Odnośnie modernizacji drogi Wysokie Mazowieckie – Dąbrowa Wielka – Dmochy Wypychy Starosta poinformował o wykonanej już dokumentacji. Realizacja będzie jednak utrudniona ze względu na to , iż wchodzą w tą drogę 3 gminy (Wysokie Maz. Szepietowo i Czyżew)  oraz Miasto Wysokie Maz. W jednym roku nie będzie możliwa realizacja ze względu na dużą ilość  odcinków tej drogi.

Wójt po wystąpieniu Pana Starosty dodał ,że przedstawiony plan inwestycyjny w zakresie modernizacji dróg jest tylko opinią komisji . Jeśli będzie uchwalona kwota wolą Wójta  będzie współpraca i wspólnie ze Starostą i Komisją zostaną  wybrane zadania w tym zakresie.

 

Po zakończeniu dyskusji Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały (nr V/27/03)  w sprawie budżetu gminy na 2003 rok. Za przyjęciem głosowało 12 radnych , 2 wstrzymało się od głosu ( radni  Kiełek i Skowroński).

 

Przewodniczący ogłosił 15 minutową przerwę.

 

Ad.6. Po przerwie powrócono do dalszej części obrad. Głos zabrał Pan Kryński Mirosław przedstawiając Program Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok. Na wstępie poinformował ,że został on opracowany zgodnie z wytycznymi z Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz ustawą.   Po wystąpieniu Pana Kryńskiego  Przewodniczący poprosił o przedstawienie opinii komisji oświaty ...  na  temat programu. Radny  Skowroński przedstawił opinię w której zawarty był wniosek o wykreślenie z raportu pkt. 4 i 5 odnośnie diet dla członków komisji.

Pan Kryński wyjaśnił umieszczenie w raporcie punktów dotyczących  diet. Otóż poprzedzone  było to dyskusją z członkami komisji i większość opowiedziała się za dietami.

Przewodniczący poddał pod głosowanie wniesioną poprawkę przez Komisję odnośnie diet. Za przyjęciem propozycji Komisji głosowało 14 radnych.

Następnie głos zabrał radny Morawski stwierdzając ,że zaplanowane środki na szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych to zbędnie  wydane pieniądze.

Pan Kryński  wyjaśnił ,że ustawa nakłada obowiązek przeprowadzenia takiego szkolenia.

Radny Kiełek  stwierdził ,że nie należy planować tak wysokiej kwoty. Spotkanie może odbyć się jednego dnia i wyniesie wówczas jego zdaniem około 200 – 300 zł. Następnie zwrócił się z zapytaniem dlaczego nie ma żadnej profilaktyki w szkole średniej.

Pan Kryński wyjaśnił ,że szkoły średnie podlegają pod Starostwo , ale dla nich organizowane są spektakle teatralne , które cieszą się dość dużym powodzeniem.

Radny Kiełek poprosił o wyjaśnienie skąd wzięło się tyle świetlic . Pan Kryński wyjaśnił ,że w szkołach podstawowych – 5 i 2 w gimnazjach. Razem jest 7 świetlic.

Radny Skowroński zarzucił ,że nadal brak jest sprawozdania za rok ubiegły. Pan Kryński na zarzut radnego odpowiedział ,że na następnej sprawozdawczej sesji takie sprawozdanie zostanie radnym przedstawione.

Na zakończenie dyskusji radny Kiełek zwrócił się z prośbą do radnych i sołtysów , by informowali komisję o rodzinach patologicznych z terenu gminy, ponieważ komisja nie zawsze jest w stanie odszukać ludzi potrzebujących pomocy.

 

Po zakończonej dyskusji Przewodniczący przedstawił projekt uchwały (V/28/03) za przyjęciem której głosowało 14 radnych .

 

 

Ad.7. Pan Kryński omówił projekt uchwały w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Ze względu na brak dyskusji Przewodniczący poddał pod głosowanie projekt powyższej uchwały . Za przyjęciem głosowało 13 radnych. W chwili głosowania nieobecny był na sali radny Krasowski  Krzysztof.

 

 

Ad.8.

1)      Głos zabrał Wójt  przedstawiając uchwałę w sprawie uchylenia uchwały powierzającej wykonywanie zadań oświatowych Zarządowi Gminy. Ze względu na brak dyskusji Przewodniczący Rady przedstawił projekt powyższej uchwały (nr V/30/03),  za przyjęciem której głosowało 13 radnych .Nieobecny był podczas głosowania radny Krasowski.

2)      Wójt Gminy dokonał omówienia uchwały w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli . Powyższa uchwała określa przyznawanie dodatku za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Dotyczy to również przyznawania nagród ze specjalnego funduszu nagród  i dodatków mieszkaniowych. Wójt przedstawił również pozytywną  opinię komisji oświaty .... Wójt nadmienił również ,że należy powyższą uchwałę opublikować w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Tego zapisu brak jest w projekcie przedstawionym radnym. Ze względu na brak dyskusji Przewodniczący poddał pod głosowanie projekt uchwały (nr V/31/03) za przyjęciem której  głosowało 14 radnych.

3)      Wójt dokonał omówienia  projektu uchwały w sprawie zniżek dla nauczycieli pełniących funkcje kierownicze .Przedstawił pozytywną opinię od Kuratora Oświaty w Białymstoku. Przewodniczący ze  względu na brak dyskusji poddał pod głosowanie uchwałę (nr V/32/03) za przyjęciem której głosowało 14 radnych.

4)      Wójt przedstawił projekt uchwały w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli. Ze względu na brak dyskusji Przewodniczący Rady poprosił o przegłosowanie uchwały (nr V/33/03) , którą radni podjęli jednogłośnie.

5)      Wójt przedstawił projekt uchwały w sprawie najniższego wynagrodzenia oraz wartości jednego punktu w regulaminach wynagradzania pracowników obsługi szkół. Radny Skowroński przedstawił formalny wniosek w imieniu pracowników obsługi szkół i przedszkola o wyrównanie wynagrodzenia od dnia 1 stycznia, a nie z dniem 1 kwietnia br.  Zwrócił się sam osobiście z prośbą do Wójta o uwzględnienie powyższego wniosku  nadmieniając , że gdyby w m-cu styczniu był rozpatrywany budżet nie byłoby problemu tego typu. Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek radnego Skowrońskiego . Za przyjęciem głosowało 6 radnych , przeciw 3 , wstrzymało się od głosu 4. Jeden radny nie brał udziału w  głosowaniu. Następnie przewodniczący poddał pod głosowanie całość uchwały (nr V/34/03) z uwzględnieniem już  poprawki „od dnia 1 stycznia 2003 r.” . Za przyjęciem głosowało 13 radnych . Jeden wstrzymał się od głosu.

 

Przewodniczący ogłosił 10 -minutową  przerwę.

 

Ad.9. Po przerwie powrócono do dalszej części obrad. Wójt Gminy omówił projekt uchwały w sprawie ogłoszenia przetargu na obsługę bankową budżetu gminy. Poinformował ,że termin składania ofert ustalono na dzień 7 kwietnia do godz. 1000 .Wójt omówił również punktowanie poszczególnych zadań zawartych w specyfikacji. Ze względu na brak dyskusji Przewodniczący poddał pod głosowanie projekt uchwały (nr V/35/03) , za przyjęciem której głosowało 14 radnych.

 

 

Ad.10. Wójt dokonał omówienia uchwały w sprawie akceptacji zmiany charakteru użytkowania gruntów rolnych na leśne. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały (nr V/36/03) za przyjęciem której głosowało 14 radnych.

 

 

Ad.11. Interpelacje i zapytania radnych.

Ad.12. Wolne wnioski.

 

1)      Wójt Gminy przedstawił zebranym proponowany do sprzedaży wykaz nieruchomości:

-   biurowiec byłego POM,

-   garaże byłej Lecznicy Zwierząt,

-   teren byłej rzeźni,

-   działki przy ul. Akacjowej i Klonowej,

-   plac przy cmentarzu żydowskim,

-   klin działki przy  Szkole Podstawowej w Dąbrowie,

            Następnie Wójt przedstawił zamierzenia zakupu :

-   działki przy ul. Zarębskiej w obrębie drogi krajowej ( dodając ,że za rozsądną cenę),

-   działki na ul. Nurskiej (Pani Krasowskiej),

-   przejęcia  gruntów od PKP ( dodał ,że droga asfaltowa przy stolarni jest już własnością Gminy),

 

2)      Radny Kiełek zwrócił się z zapytaniem , czy są składane podania o przyznanie mieszkań komunalnych. Według radnego najlepszym rozwiązaniem byłoby odnowienie budynku biurowca byłego POM i przeznaczenie go na mieszkania komunalne. Wówczas przynosiłby Gminie zysk. Wójt odpowiedział ,że sama sprzedaż budynku będzie lepszym zyskiem .

 

3)      Pani Kondratowicz – zwróciła się z prośbą by zaprosić  przedstawiciela dyrekcji PKP i przeprowadzić rozmowy o wyglądzie budynku kasy na naszym dworcu. Jest to przecież budynek zabytkowy, a my powinniśmy dbać o jego wygląd.

Przewodniczący odpowiedział ,że nic nie stoi na przeszkodzie by porozmawiać z przedstawicielami PKP , tylko w tej chwili nie bardzo wiadomo do kogo kierować zaproszenie. Pani Kondratowicz zaoferowała swoją pomoc w tym temacie.

 

4)      Przewodniczący Rady przedstawił protest od  mieszkańców  wsi Sienica Pietrasze w sprawie przeprowadzonych wyborów sołtysa skierowany do Rady Gminy. Wójt przedstawił protest  mieszkańców z dnia 10.02. br. Ustosunkował się do niego zgodnie z  paragrafem 25 stwierdzając ,że mieszkanie sołtysa w czasie wyborów staje się  lokalem wyborczym. W niektórych sołectwach  mieszkańcy i w lokalu należącym do   sołtysa wybierali innego i nikt nie wnosił żadnych pretensji , bo taka była wola mieszkańców. Dodał również ,że mieszkańcy wsi mają prawo złożenia wniosku o odwołanie sołtysa. Przewodniczący Rady przekazał ,że wszystko powinno odbywać się zgodnie z ustaloną procedurą.

 

5)      Przewodniczący Rady przedstawił wniosek sołectwa Czyżew Złote Jabłko o modernizację drogi. Wójt poinformował ,że w niedługim czasie ( jak już wspomniał wcześniej) PKP przekaże tereny kolejowe  na własność gmin. Wówczas bez wyrażania zgodny przez PKP będzie można poszerzyć pas drogowy na Złotym Jabłku.

 

6)      Pani Kondratowicz zwróciła się o rozpatrzenie wniosku o ponowne przewrócenie   sołectwa Czyżew Bloki Kolejowe do sołectwa Czyżew Stacja. Przewodniczący Rady natomiast oświadczył ,że nie może przyjąć tego wniosku jako formalnego , gdyż został podpisany tylko przez dwóch radnych. Wymagana ilość podpisów jest od trzech radnych.

 

7)      Radny Kiełek zgłosił wniosek  do Wójta Gminy , aby zwolnić z czynszu ZOZ w Wysokiem Mazowieckiem  za gabinet rehabilitacyjny. Wójt powiedział ,że rozmawiał z dyrektorem Panem Bielskim  i nie widzi takiej potrzeby. Na następną sesję jest już przygotowany wstępny projekt odnośnie zwolnień i umorzeń w podatkach ,których nie obejmuje ordynacja podatkowa.

 

8)      Pani sołtys Zalewska zabrała głos odnośnie ponownego  przejścia bloków do sołectwa Czyżew Stacja stwierdzając ,że większość ludzi nawet nie wie do jakiego sołectwa należą . A właściwie żaden sołtys jest im nie potrzeby gdyż nie płacą żadnych powinności do Urzędu Gminy.

9)      Pan Netter odnośnie gabinetu rehabilitacji w Czyżewie dodał ,że w interesie naszego społeczeństwa jest go doposażyć w sprzęt. Wówczas jest możliwość przyjazdu lekarza, który będzie wydawał nawet skierowania na dalsze leczenie. Wójt Gminy nadmienił ,że dyrektor Bielski  żadnych kroków w tych kierunkach nie podejmował jeszcze.

 

10)  Radny Skowroński przedstawił wniosek o dofinansowanie Klubu Sportowego „Inter” w Rosochatem Kościelnem . Wójt odpowiedział ,że w tej chwili nie stać nas na dofinansowywanie dwóch klubów.

 

11)  Następnie głos zabrał Starosta Bogucki Jacek. Powrócił do współpracy pomiędzy Gminą , Starostwem. Poinformował o dokończeniu płyty boiska na ul. Przemysłowej , która w całości finansowana jest ze środków powiatowych na gruncie gminnym. Wspomniał również  o zalesianiu gruntów informując, że mamy największy limit z sąsiednich powiatów. Gmina Czyżew w znikomym stopniu przystąpiła do zalesiania. Następnie poinformował rolników ,że jest zamiar zorganizowania dwóch programów ochrony środowiska z zakresu budowy przydomowych oczyszczalni i budowy zbiorników na gnojownicę.

Później Starosta wspomniał o planie rozwoju obszarów wiejskich na lata 2004 – 2006. Dokument ten określa wiele różnych elementów z których można korzystać np. obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania (tereny górskie, nizinne, wskaźnik gleb itp. ) . Jednak dwie gminy z naszego terenu nie kwalifikują się do tego programu i jest to Gmina Czyżew i Szepietowo. Nie wiadomo , czy możliwe będzie zmienić choć w części te zasady , bo są pewne warunki, które należy spełnić by skorzystać z dopłat. W tym zakresie – stwierdził Starosta – wsparcie i współpraca są potrzebne.

 

12)  Radny Włostowski poruszył sprawę świadectw miejsca pochodzenia zwierząt , że nie  

wszędzie  honorowane . Pan Netter wyjaśnił , że wchodzą nowe  zasady wydawania  

      tych świadectw . Teraz jest okres przejściowy później upoważniony do ich wydawania     

      będzie  tylko lekarz weterynarii.

 

13)  Wójt Gminy poinformował zebranych , że zostanie przesłana ankieta do wszystkich sołtysów odnośnie zorientowania się ilu mieszkańców  gminy przyłączy się do zorganizowanego wywożenia śmieci .Radny Kiełek zwrócił się z zapytaniem , czy Starostwo w Wysokiem nie ma na swym terenie wysypiska śmieci spełniającego wszystkie normy. Starosta odpowiedział ,że istnieje w Kuleszach Kościelnych (małe) i drugie w Wysokiem Mazowieckiem , którego właścicielem jest Miasto Wysokie .Wójt dodał od siebie ,że wysypisko w Wysokiem nie ma wszystkich potrzebnych zezwoleń, a to w Czerwonym Borze ma moce przerobowe do 2015 roku.

 

14)  Radny Skowroński zwrócił się z zapytaniem , kto opłacał urologa. Wójt wyjaśnił ,iż to Pan Janiszewski we własnym zakresie zorganizował powyższe badania.

 

15)  Radny Kiełek skierował pytania do Wójta: „Kto jest odpowiedzialny za zalanie parteru szkoły podstawowej od łącznika sali gimnastycznej?”  oraz „Czy można wywieszać zarobki pracowników samorządowych na tablicy?”

Wójt poinformował ,że z zalaniem sali gimnastycznej tak się złożyło , i nie można ustalić osoby odpowiedzialnej za zalanie . Natomiast jeśli chodzi o wywieszanie zarobków pracowników samorządowych , to jeśli ustawa będzie to określała , to również będą podawane do wiadomości publicznej.

 

16)  Na zakończenie Wójt pogratulował w swoim imieniu wszystkim sołtysom którzy zostali wybrani na piastowanie swego stanowiska w ostatnich wyborach .

 

 

 

              Przewodniczący Rady po wyczerpaniu się porządku obrad zamknął obrady V Sesji Rady Gminy.

              Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

 

 

Protokołowała :                                                                          

                                                                                                   Przewodniczący Rady Gminy

    Podinspektor

                                                                                                         Henryk Kraszewski

Agnieszka Zalewska