P r o t o k ó ł   Nr IV/2002

z Sesji Rady Gminy Czyżew – Osada

z dnia 28 grudnia  2002  r.

 

 

 

            Sesja odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Czyżewie - Osadzie przy  ul. Mazowieckiej 34 w Czyżewie. Początek obrad godz.1000 , zakończenie 1245.

 

            W sesji udział wzięło 15 radnych (wszyscy) .

 

 

Radni obecni na Sesji:

 

  1. Góralczyk Andrzej
  2. Jaźwiński Piotr
  3. Kaczyński Tadeusz
  4. Kiełek Jarosław
  5. Krasowski Krzysztof
  6. Kraszewski Henryk
  7. Leśniewski Jerzy
  8. Morawski Tadeusz
  9. Pawlak Eugeniusz
  10. Saniewski Jan

11.  Skarzyński Piotr  

12.  Skowroński Stanisław

13.  Wojtkowski Piotr

14.  Wojtkowski Zygmunt 

15.  Włostowski Mirosław

     

  

 

Porządek obrad :

  1. Otwarcie Sesji  i stwierdzenie kworum.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołów z III sesji rady.
  4. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2002 rok.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów do organów samorządu mieszkańców sołectw na terenie Gminy Czyżew - Osada.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Gminy Czyżew – Osada.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie określenia form, wysokości i trybu przyznawania pomocy dla repatrianta i członków jego najbliższej rodziny .
  8. Zapoznanie się z koncepcją budowy budynku sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Czyżewie.
  9. Interpelacje i zapytania radnych.
  10. Wolne wnioski.

11.  Zamknięcie Sesji.

 

 

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Pan Henryk Kraszewski .

 

Ad. 1.Sesję otworzył Przewodniczący Rady, który następnie powitał przybyłych radnych,  zaproszonych gości w osobach radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego Pana Jana Nettera i  radnego Powiatu Wysokomazowieckiego  Pana Tadeusza Szeligowskiego  oraz sołtysów i mieszkańców gminy.

Stwierdził, iż w dzisiejszych obradach udział bierze 13 radnych na stan 15 , podejmowane uchwały będą więc prawomocne. Nieobecni  radni  to Kaczyński  Tadeusz i  Wojtkowski Zygmunt .

 

Ad.2. Przewodniczący Rady przedstawił porządek obrad. W trakcie odczytywania porządku przybyli spóźnieni  radni. Przewodniczący rady dodał odnośnie pkt. 8 , że zostali zaproszeni projektanci Państwo Beata i Marek Świaniewiczowie, którzy przedstawią projekt sali gimnastycznej.

Do porządku obrad z nie wniesiono żadnych uwag i zastrzeżeń . Porządek został przyjęty.

Przybyli spóźnieni radni Kaczyński Tadeusz i Wojtkowski Zygmunt.

 

 Ad.3.  Przewodniczący Rady poprosił o zgłaszanie uwag do protokołu z III sesji  rady.

Jako pierwszy głos zabrał radny Kiełek. Wniósł uwagi do:

-         pkt. 18 – by dokonać zapisu „sprawdźmy deklaracje” oraz brak jest jego poparcia dla wniosku zgłoszonego przez radnego Włostowskiego,

-         pkt.23 – brak jest stwierdzenia Pana Wójta odnośnie łazienek „Czy nie podoba się Panu ich wykonanie?”

Przewodniczący  Rady  poprosił  o dokładniejsze  sformułowania poprawek  do protokołu.

Poddał następnie pod głosowanie  powyższe wnioski . Za ich przyjęciem głosowało 3 radnych, przeciw 5 ,wstrzymało się od głosu 7 radnych. Poprawki nie zostały przyjęte.

Po głosowaniu Pan Kiełek zapytał , po co są nagrywane Sesje. Pan Przewodniczący Rady odpowiedział , że nie sposób jest zapisywać wszystkiego. Jeśli zachodzi konieczność wówczas można sięgnąć do nagrań i wyjaśnić wątpliwości.

Przewodniczący poprosił o  dalsze zgłaszanie uwag do protokołu. Radny Skowroński zgłosił poprawkę do pkt. 4 , by odnośnie powoływania Komisji dodać  „i polityki społecznej”. Zgłoszoną poprawkę radni przyjęli jednogłośnie. Więcej uwag i poprawek nie zgłoszono. Przewodniczący poddał pod głosowanie protokół z poprawką , za przyjęciem którego głosowało 13 radnych , 1 radny przeciw, 1 wstrzymał  się od głosu.

 

 

Ad.4. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2002 rok przedstawiła Pani Skarbnik. Przedstawiła wszelkie zmiany w działach, rozdziałach i paragrafach po stronie dochodów i wydatków ze względu na dotacje jakie jeszcze wpłynęły na nasze konto oraz przesunięcia pomiędzy paragrafami.

Dodatkowych wyjaśnień dokonał  Pan Wójt dodając m.in. ,że brak jest wykonania w dziale sprzedaży nieruchomości , ponieważ żadna nie znalazła w tym roku nabywcy.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie uchwałę ( pod nr  IV/23/02) za przyjęciem której głosowało 15 radnych.

Radny Skowroński zgłosił zapytanie odnośnie paragrafów  – zakup materiałów i wyposażenia oraz zakup usług pozostałych w dziale ochrona zdrowia. Pan Wójt wyjaśnił, że nie są to wydatki na ośrodki zdrowia , lecz na doposażenie świetlic szkolnych (zakup między innymi książek , komputerów) . Z tych środków opłacamy Panią psycholog, opłacamy obiady dla dzieci z rodzin patologicznych.

Radny Skowroński podziękował za wyjaśnienia.

 

Ad.5. Wójt Gminy przedstawił swoją propozycję odnośnie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów do organów samorządu mieszkańców  sołectw na  terenie Gminy.  Na podstawie tej uchwały wybory mają odbyć się do 28 lutego br. Miejscami zebrań byłyby lokale użyteczności publicznej. Wójt stwierdził ,że mieliśmy przykre doświadczenia , że nie wszyscy  chcą wejść do mieszkań niektórych osób.

Radny Góralczyk stwierdził ,że nie w każdej wiosce są lokale użyteczności publicznej. Pan Wójt dodał jeszcze raz , że jest to tylko jego propozycja.

W czasie dyskusji większość sołtysów była przeciw takiemu zapisowi . Radny Morawski poprosił  o przegłosowanie tego zapisu, a radny Włostowski zaproponował by zebrania odbywały się u sołtysów.

Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały (pod nr IV/24/02)  bez pkt. 3 za przyjęciem której głosowali wszyscy radni.

 

Ad.6. Sekretarz Gminy przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Gminy Czyżew – Osada.  Przewodniczący Rady poprosił o zgłaszanie uwag i wniosków. Radny Skowroński zwrócił się z zapytaniem o sprawozdanie. Wójt Gminy wyjaśnił ,że powyższe sprawozdanie z wykonania znajduje w ogólnym sprawozdaniu z wykonania budżetu.

Radni nie wnieśli więcej żadnych uwag i zapytań.  Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały (pod nr IV/25/02)  za przyjęciem której głosowało  14 radnych , 1 radny przeciw.

 

Ad.7. Wójt Gminy przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia form, wysokości i trybu przyznawania pomocy dla repatrianta i członków jego najbliższej rodziny .

Radny Skowroński zwrócił się z zapytaniem , czy repatriant już pracuje. Wójt poinformował, że na razie poducza  się i będzie pracował u Pana Szeretuchy.

Następnie radny  Skowroński poprosił o wyjaśnienie zapisu na „czas nieokreślony” , którego nie bardzo rozumie. Wójt poinformował ,że nieruchomość stanowi własność gminy. Jedną z przesłanek przyjęcia repatriantów było przekazanie im nieruchomości na czas nieokreślony ,  ale nadal jest ona własnością gminy , a repatrianci nie mogą jej sprzedać .

Pan Skowroński w dalszej dyskusji  opowiedział się za tym ,że jeśli repatrianci chcą być tak samo Polakami jak my powinni  ponosić również koszty np. opłaty za nieruchomość.  Jednak na stwierdzenie radnego sołtysi jak i mieszkańcy Czyżewa poparli propozycję Wójta . Więcej uwag i zapytań nie zgłoszono . Przewodniczący przedstawił projekt uchwały (nr IV/26/02) za przyjęciem której głosowało 14 radnych , 1 radny  przeciw.

Przybyłych  projektantów powitał Przewodniczący Rady.

 

Przewodniczący Rady ogłosił 15 - minutową przerwę.

 

Ad.8. Wójt  Gminy przypomniał o zaistniałej katastrofie budowlanej , przedstawił również uchwałę rady w której radni opowiadają się za budową nowej sali gimnastycznej. Następnie głos oddał projektantom . Pani Beata Świaniewicz przedstawiła projekt budowy sali gimnastycznej w tym samym miejscu i wykorzystaniu wejścia obecnego łącznika. Wspomniała również o tym iż rozpatrywali wersję  budowy sali po przeciwnej stronie, ale to rozwiązanie miało zbyt wiele minusów. Usytuowanie budynku , które przedstawili projektanci w ich opinii jest najlepszym rozwiązaniem.

Po wystąpieniu  projektantów Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Jako pierwsza głos zabrała Pani Kondratowicz zwracając się z zapytaniem ,czy  obecny łącznik zostanie.

Pani Beata Świaniewicz odpowiedziała , że przewiduje się likwidację łącznika ze względu na jego stan techniczny i  długość .

Radny Morawski poprosił o podanie jego wymiarów. Pani projektant podała , iż sala miałaby wymiary 18 m x 36 m , a cały obiekt 48m x 20 m, łącznik byłby szerokości 11 m.

Radny Skoroński zwrócił się z zapytaniem w jaki sposób przewiduje się przejście uczniów z gimnazjum do sali , na co Wójt odpowiedział : „...latem z boiska ,zimą zaś poprzez teren szkoły podstawowej”.

Radny Kaczyński zwrócił się o podanie kosztu na dzień dzisiejszy. Pani Świaniewicz poinformowała ,że jest to około 2 mln złotych , dodając ,że jest to kosztorysowa wartość.

Pan Netter  Jan w swej wypowiedzi stwierdził , że jest to droga inwestycja . Powinna być opracowana procedura akceptacji , a Komisja  ds. oświaty, kultury, sportu i polityki społecznej powinna kontrolować prowadzoną inwestycję od samego początku. Jego zdaniem ten wariant zawiera kilka błędów.

Pan  projektant Marek Świaniewicz stwierdził ,że jest to tylko wariant i nadal pracują nad jego koncepcją, a wybór należy do radnych.

Pani projektant dodała jeszcze , że wszystkie sale projektowane przez nich otrzymały dodatkowe środki ze względu na zawarte w projektach rozwiązania. Radny Skowroński poprosił o podanie miejscowości w których znajdują się sale gimnastyczne wybudowane według ich projektów.

Pani Beta Świaniewicz podała iż są to sale m.in. w Wysokiem Mazowieckiem przy szkole podstawowej i w Jabłoni Kościelnej. Poinformowała również zebranych o systemie ogrzewania projektowanej sali.

Wójt Gminy powiedział ,że komisja ds. oświaty ... nie spotkała się ze względu na trwający okres świąteczny. Dodał również iż oczekuje na wszelkie głosy , za i przeciw temu projektowi. Po to dziś są projektanci by można było szerzej dowiedzieć się na temat projektu sali.

Pan Netter zaproponował by dyskusję przełożono na inny termin , a do udziału zaproszono nie tylko komisję , ale również i nauczycieli wychowania fizycznego. Również i sam zgłosił chęć uczestniczenia w posiedzeniu.

Następnie  głos zabrał Starosta Wysokomazowiecki . Powrócił do założeń budowy  sali gimnastycznej dla trzech szkół – podstawowej , gimnazjum  i średniej . Ta koncepcja rozwiązuje problemy tylko szkoły podstawowej i gimnazjum.. Nie rozwiązuje problemu szkoły średniej. W dalszej części swej wypowiedzi , Starosta mówił o uwzględnieniu potrzeb szkoły ponadgimnazjalnej . Wspomniał również o budowie małego basenu, co za kilka lat jest  w zasięgu możliwości.

Pani projektant Beata Świaniewicz – „Braliśmy pod uwagę możliwości terenowe (mieszkańców obok) , analizowaliśmy kilka rozwiązań . Braliśmy pod uwagę nawet różną wielkość sal i ten wariant ma naprawdę najwięcej możliwości.”

Wójt Gminy – w swej wypowiedzi odnośnie budowy sali gimnastycznej , która pomieściła by i szkołę średnią stwierdził ,że  należałoby budować ją od strony gimnazjum. Wówczas trzeba byłoby zburzyć  stojące tam budynki , a ludziom dać mieszkania zastępcze. W dalszej wypowiedzi stwierdził ,że jest to na razie koncepcja budowy sali gimnastycznej i do radnych należy podjęcie ostatecznej decyzji. Dziś było to tylko zapoznanie  się z jedną z kilku wersji.

 

Ad.9. Interpelacje i zapytania radnych.

Ad.10. Wolne wnioski.

 

1)       Pan Grosicki Aleksander – poruszył sprawę pracy Komisji Rewizyjnej wniósł uwagę odnośnie zasiadania za stołem prezydialnym Skarbnika i Wójta. Jego zdaniem nie powinni zasiadać razem z Przewodniczącym. Następną sprawą jaką poruszył było wypożyczanie sali GOK.

2)       Radny Skowroński podziękował za nagrody i sponsorowanie zawodów sportowych.

3)       Pani Kondratowicz zarzuciła ,że samochody służbowe stoją na prywatnych podwórkach , a nie w gminnym garażu (po lecznicy zwierząt). Poruszyła również sprawę spóźniania się pracowników urzędu do pracy. W dalszej części swej wypowiedzi zarzuciła ,że zawiadomienia o sesji znajdują się tylko w urzędzie i otrzymują sołtysi , a winne być na tablicach ogłoszeń w każdym sołectwie.

                       Wójt Gminy poprosił o konkretne zarzuty na piśmie.

Przewodniczący Rady  odnośnie  wywieszania zawiadomień na sesję w      każdym sołectwie stwierdził ,że brak jest tablic ogłoszeń  i należałoby wyposażyć każde sołectwo w tablice (najlepiej oszklone).

4)       Pan Zawistowski poruszył sprawę handlu wódką i papierosami na miejscowym bazarze. Zwrócił się z zapytaniem , czy komisja antyalkoholowa mogłaby zająć się tą kwestią.

Pani sołtys Zalewska stwierdziła ,że nie możemy zakazać handlu. A kupuje tylko ten co chce. Nikogo nie zmuszają do kupna ani wódki , ani papierosów. Przewodniczący Rady dodał , że kontroli handlujących może dokonać  jedynie policja.

5)       Radny Kiełek zwrócił się o wyjaśnienie skąd wzięła  się kwota 300 tyś. jeśli nie była zaplanowana . Wójt wyjaśnił ,że wynikło to m.in.  z kosztów  pokrycia dachu , ekspertyzy wykonanej przez rzeczoznawców. Następnie radny zwrócił się z pytaniem do Wójta, czy czuje się w porządku do tych ludzi  którym nie wystarcza na życie od 1-go do 1-go , pobierając dodatek w wysokości 500 zł. Wójt stwierdził, że nie musi  odpowiadać na to pytanie.

6)       Pan Grosicki Aleksander powrócił do sprawy sali gimnastycznej z prośbą o wyjaśnienie przyczyny katastrofy budowlanej.  Wójt poinformował , że prokuratura zarzuciła kierownikowi budowy niewłaściwe prowadzenie prac   i w tej chwili toczy się postępowanie karne. Dodał również ,że inspektor nadzoru nie musi być cały czas na placu budowy. Za wszystko odpowiada kierownik budowy.

7)       Pani sołtys Zalewska zwróciła się z prośbą o podanie harmonogramu zebrań. Wójt odpowiedział ,że wszyscy sołtysi zostaną pisemnie  poinformowani o terminie zebrania w ich sołectwie.

8)       Wójt Gminy dodał również ,że odnośnie sali gimnastycznej doprowadzi do spotkania komisji sportu.

 

 

                   Przewodniczący Rady po wyczerpaniu się porządku obrad zamknął obrady IV Sesji Rady Gminy. Złożył wszystkim obecnym życzenia noworoczne.  Do życzeń dołączył się również Wójt.

 

                   Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

Protokołowała :                                                                          

                                                                                                   Przewodniczący Rady Gminy

    Podinspektor                                                                                      Henryk Kraszewski

Agnieszka Zalewska