P r o t o k ó ł   Nr III/2002

z Sesji Rady Gminy Czyżew – Osada

z dnia 12 grudnia  2002  r.

 

 

 

            Sesja odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Czyżewie - Osadzie przy  ul. Mazowieckiej 34 w Czyżewie. Początek obrad godz.900 , zakończenie 1240.

 

            W sesji udział wzięło 15 radnych (wszyscy) .

 

 

Radni obecni na Sesji:

 

  1. Góralczyk Andrzej
  2. Jaźwiński Piotr
  3. Kaczyński Tadeusz
  4. Kiełek Jarosław
  5. Krasowski Krzysztof
  6. Kraszewski Henryk
  7. Leśniewski Jerzy
  8. Morawski Tadeusz
  9. Pawlak Eugeniusz
  10. Saniewski Jan

11.  Skarzyński Piotr  

12.  Skowroński Stanisław

13.  Wojtkowski Piotr

14.  Wojtkowski Zygmunt 

15.  Włostowski Mirosław

     

  

 

Porządek obrad :

  1. Otwarcie Sesji  i stwierdzenie kworum.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołów z I i II nadzwyczajnej Sesji rady.
  4. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Czyżew – Osada.
  5. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie nadania statutu sołectwom Gminy Czyżew – Osada.
  6. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Czyżew – Osada.
  7. Podjęcie uchwały  zmieniającej uchwałę w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami gminy.
  8. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę  w sprawie określenia procedury opracowywania i uchwalania budżetu gminy oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.
  9. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę  w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż 3 lata.
  10. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę  w sprawie gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2002 r.
  11. Podjęcie uchwały w sprawie wysokości diet dla członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
  12. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia zasad  usytuowania  miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych  na terenie Gminy Czyżew – Osada.
  13. Podjęcie uchwały w sprawie w sprawie stawek podatku od środków transportowych.
  14. Podjęcie uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa obliczania podatku rolnego na obszarze gminy w roku 2003.
  15. Podjęcie uchwały w sprawie wzorów formularzy niezbędnych do wymiaru i poboru podatku rolnego.
  16. Podjęcie uchwały w sprawie wzorów formularzy niezbędnych do wymiaru i poboru podatku leśnego.
  17. Podjęcie uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości.
  18. Podjęcie uchwały w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości.
  19. Podjęcie uchwały w sprawie wzorów formularzy niezbędnych do wymiaru i poboru podatku od nieruchomości.
  20. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia opłat za świadczenia w prowadzonym przez Gminę Czyżew – Osada przedszkolu.
  21. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2002 rok.
  22. Podjęcie uchwały w sprawie wynagrodzenia Wójta.
  23. Interpelacje i zapytania radnych.
  24. Wolne wnioski.

25.  Zamknięcie Sesji.

 

 

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Pan Henryk Kraszewski .

 

Ad. 1.Sesję otworzył Przewodniczący Rady, który następnie powitał przybyłych  radnych ,zaproszonych gości w osobach Starosty Wysokomazowieckiego Pana Jacka Boguckiego, radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego Pana Jana Nettera oraz sołtysów i mieszkańców gminy.

Stwierdził, iż w dzisiejszych obradach udział bierze 15 radnych na stan 15 , podejmowane uchwały będą więc prawomocne.

 

Ad.2. Przewodniczący Rady przedstawił porządek obrad. Pan Wójt zgłosił ,by dodać pkt.4a) dotyczący powołania komisji – zgodnie z zapisem w Statucie Gminy.

Za przyjęciem porządku obrad z proponowanym punktem przez Wójta głosowało 15 radnych. Porządek został przyjęty.

 

 Ad.3.  Przewodniczący Rady poprosił o zgłaszanie uwag do protokołu z I i II nadzwyczajnej sesji  rady. Żadnych uwag nie zgłoszono . Za przyjęciem protokołów głosowało 15 radnych.

 

Ad.24. 1) Przewodniczący Rady oddał głos Panu Staroście, który poprosił o taką możliwość ze względu na to ,iż nie będzie mógł uczestniczyć w całości obrad ponieważ na dzień dzisiejszy zwołane jest posiedzenie Zarządu Powiatu.

Na początku swej wypowiedzi Pan Starosta złożył gratulacje z wyboru dla radnych i dla Pana Wójta. Złożył wobec wszystkich obecnych deklarację ,że nadal będzie współpracował w zakresie rozwiązywania problemów również naszej gminy. Przypomniał o współpracy z poprzedniej kadencji, której efektem między innymi był dalszy rozwój Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Czyżewie.

Ta współpraca nadal będzie  kontynuowana chociaż budżet  powiatu  na 2003 rok zapowiada się gorzej od tegorocznego. Na  przyszły rok zaplanowane jest dokończenie boiska sportowego w Czyżewie i oddanie go do użytku. Nadmienił również o hali sportowej ,której budowę po katastrofie budowlanej należy przyspieszyć. Kwota przeznaczona z Sejmiku Województwa Podlaskiego  na dofinansowanie tej budowy  wynosi około 770 tys.. zł. Jest  to jedna z najwyższych kwot przyznanych przez sejmik . Wyraził nadzieję , iż nowy skład sejmiku jej nie obniży.

Na zakończenie swej wypowiedzi Starosta jeszcze raz życzył by ta współpraca pomiędzy Gminą, a Powiatem przyniosła wymierne efekty.

Przewodniczący Rady podziękował Panu Staroście za wystąpienie.

 

Ad.4. Wójt powiedział o konieczności  ujednolicenia Statutu Gminy wynikającej między innymi ze  zmian ustaw o samorządzie gminnym, nowej ustawy o  bezpośrednim wyborze wójta , a także ustawy  o zamówieniach publicznych - gdzie wg tej ostatniej wójt może tylko powołać komisję przetargową   ale nie rozpatrywać ofert.

Ze względu na brak dyskusji Przewodniczący Rady Gminy przedstawił projekt uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Gminy ( Nr III/4/02) . Za przyjęciem powyższej uchwały głosowało 15 radnych.

 

Ad.4 a). Przewodniczący Rady  zaproponował by powołać stałe komisje w składzie trzyosobowym. Natomiast Pan radny Jaźwiński złożył propozycję , by do komisji rewizyjnej powołać 3 , a do pozostałych po 5 radnych. Radni uzgodnili , iż do komisji rewizyjnej wejdzie 3 radnych , a do dwóch następnych pozostali radni.

Przewodniczący Rady poprosił o zgłaszanie kandydatów do komisji rewizyjnej . Zgłoszono następujące kandydatury:

1)       Morawski Tadeusz

2)       Kiełek Jarosław

3)       Góralczyk Andrzej

4)       Krasowski Krzysztof

5)       Jaźwiński Piotr

Wszyscy zgłoszeni kandydaci wyrazili zgodę, oprócz Pana Jaźwińskiego.

W wyniku głosowania w skład komisji weszli : Morawski Tadeusz, Góralczyk Andrzej i Krasowski Krzysztof.

Przewodniczący przekazał , by na pierwszym posiedzeniu wyłoniono ze swego składu przewodniczącego.

 

Następnie przystąpiono do wyboru komisji ds. oświaty , kultury i sportu. Zgłoszono następujących kandydatów:

1)      Skowroński Stanisław

2)      Kiełek Jarosław

3)      Kraszewski Henryk

4)      Jaźwiński Piotr

5)      Włostowski Mirosław

Wszyscy kandydaci wyrazili zgodę. Przegłosowano całość składu osobowego komisji. Za przyjęciem głosowało l5 radnych .

 

Przystąpiono do wyboru składu osobowego komisji ds. rolnictwa, infrastruktury i mienia komunalnego . Zgłoszono następujących kandydatów:

1)      Leśniewski Jerzy

2)      Kaczyński Tadeusz

3)      Pawlak Eugeniusz

4)      Skarzyński Piotr

5)      Wojtkowski Piotr

6)      Saniewski Jan

7)      Wojtkowski Zygmunt

 

Wszyscy wyrazili zgodę .Przegłosowano całość składu osobowego komisji, za przyjęciem którego głosowało 15 radnych.

 

Ad.5. Wójt Gminy wyjaśnił, iż należy dokonać zmiany zapisów z „zarząd gminy” na „wójt” w uchwale dotyczącej nadania statutu sołectwom Gminy Czyżew - Osada.

Ze względu na brak dyskusji Przewodniczący przedstawił projekt uchwały( Nr III/8/02)  za przyjęciem,  której głosowało 15 radnych.

 

Ad.6. Wójt poinformował radnych , że również w uchwale dotyczącej zasad utrzymania czystości i porządku w gminie dokonuje się zmiany zapisów jak w pkt.5.

Przewodniczący przedstawił projekt uchwały (Nr III/9/02), za przyjęciem  której głosowało 15 radnych.

 

Ad.7. W uchwale dotyczącej zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami gminy  jak w wyżej przedstawionych uchwałach dokonuje się  przede wszystkim zmiany zapisów „zarząd gminy” na „wójt”. Projekt uchwały omówił Wójt.

Ze względu na brak dyskusji Przewodniczący przedstawił projekt uchwały ( Nr III/10/02), za  przyjęciem której głosowało 15 radnych.

 

Ad.8. Wójt powiedział ,że w uchwale dotyczącej określania procedury opracowywania i uchwalania budżetu gminy oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi  dokonuje się zmian jak powyżej. Poinformował  także , że zgodnie ze Statutem komisje będą otrzymywały projekt budżetu celem zaopiniowania. Przed przystąpieniem do opracowywania projektu będą też wymagane wnioski od kierowników jednostek organizacyjnych.

Radni nie podjęli dyskusji. Przewodniczący przedstawił projekt uchwały (Nr III/11/02), za przyjęciem której głosowało 15 radnych.

 

Ad.9. Zmiany w uchwale dotyczącej określania zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż 3 lata omówił Wójt. Powiedział, że zgodnie z nowym prawem wykonanie tej uchwały należy już tylko do kompetencji Wójta. Obiecał ,że będzie przeprowadzał konsultacje z radą w sprawach dotyczących majątku gminy. Będzie również przedkładany radzie plan sprzedaży mienia komunalnego.

Przewodniczący przedstawił projekt uchwały ( Nr III/12/02) , za przyjęciem głosowało 15 radnych.

 

Ad.10. Uchwałę zmieniającą w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki Alkoholowej przedstawił Pan Kryński .

Po wystąpieniu Pana Kryńskiego radny  Kiełek zwrócił się z zapytaniem o skład osobowy komisji . Pan Kryński poinformował ,że w jej skład wchodzi on jako przewodniczący oraz Andrzej Załuski , Krzysztof Śliwiński, Teresa Kozłowska , Bożena Lipińska i Małgorzata Biała .

Radny Kiełek w swej wypowiedzi wskazał ,że działalność tej komisji powinna być społeczna i nie powinni jej członkowie otrzymywać diet, a Pan Kryński powinien mieć to w zakresie obowiązków. Wypowiedź Pana Kiełka  poparł radny Skowroński.

Pan Kryński  poinformował dodatkowo zebranych ,że w chwili obecnej policja nie ma prawa kontrolować punktów  sprzedaży napojów alkoholowych. Interweniować mogą tylko na wezwania w przypadku zakłócania  porządku publicznego.

W toku dyskusji przyjęto propozycję radnego Kiełka , że   należy wezwać obecną komisję i zwrócić się z zapytaniem , kto chciałby społecznie  w niej nadal pracować.

Radny Kaczyński Tadeusz zgłosił formalny wniosek o odłożenie na kolejną sesję punktów dotyczących spraw Gminnej Komisji Alkoholowej. Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek radnego Kaczyńskiego by pkt. 10,11 i 12 dzisiejszego porządku obrad odłożyć na kolejną sesję. Za przyjęciem głosowało 15 radnych.

 

Ad.13. Wójt poinformował zebranych ,że stawki podatku od środków transportowych pozostają na poziomie roku ubiegłego. Jedyna zmiana będzie tylko w załączniku nr 1 w dziale „cztery osie i więcej” z kwoty 1.900 na 2.124 .

Przewodniczący otworzył dyskusję. Jako pierwszy głos zabrał radny Kiełek zwracając się z zapytaniem , ilu przewoźników dotknie ta zmiana stawki. Wójt poinformował ,że jest to znikoma ilość -  od 4 do 8 osób.

Przewodniczący przedstawił projekt uchwały ( Nr III/13/02) za przyjęciem której głosowało 15 radnych.

 

Ad.14. Wójt Gminy poinformował ,że tradycją stało się już obniżanie średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa do obliczania podatku rolnego. Propozycja Wójta to podwyższenie ceny  w stosunku do roku ubiegłego o 3%  do kwoty 33,30 zł.

Pan Kiełek zwrócił się z zapytaniem do Wójta na jakiej podstawie przyjął te 3 %, jeżeli inflacja w tym roku wynosi około 1 %.

Wójt wyjaśnił, że wszelkie dotacje oraz subwencje, a także stawki maksymalne podatków lokalnych  na rok przyszły zostały podwyższone przez Ministra Finansów wskaźnikiem 3%.

Pan Kiełek zwrócił się zapytaniem dlaczego mamy  podnosić podatek dla rolników jeżeli nie podnosi się podatku od środków transportowych.

Radny Morawski zaoponował ,że jeżeli nie podniesiemy podatku rolnego to zwrócą się osoby prowadzące działalność gospodarczą by i im również nie podnosić podatku. Jest to kwota rzędu 25 zł rocznie  z 10 ha przeliczeniowych. Nie jest to wygórowana podwyżka.

Pan Kiełek zaproponował sprawdzenie złożonych deklaracji przez osoby prowadzące działalność oraz osoby fizyczne. Na pewno pieniądze wówczas się znajdą , a może nawet będą większe niż po podwyżce.

Po wyczerpaniu się dyskusji Przewodniczący Rady przedstawił  projekt uchwały w sprawie  obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa obliczania podatku rolnego na obszarze gminy w 2003 roku (Nr III/14/02) za przyjęciem której głosowało 11 radnych, 1 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

 

Ad.15. Wójt poinformował ,że zgodnie z nowelizacją ustawy weszły nowe formularze niezbędne do wymiaru i poboru podatku rolnego. Jest to już na wzór przepisów obowiązujących w  Unii Europejskiej.

Przewodniczący ze względu braku dyskusji przedstawił projekt uchwały( Nr III/15/02) za przyjęciem której głosowało 15 radnych.

 

Ad.16. Wójt przekazał zebranym ,że zgodnie z ustawą o podatku leśnym od 2003 roku  wchodzi nowy podatek leśny . Z terenu naszej gminy będzie to kwota około 10 tyś. złotych rocznie . Podatek leśny będzie wynosił w roku 2003 około 24 zł z 1 ha fizycznego lasu .

Ze względu na brak dyskusji Przewodniczący przedstawił projekt uchwały (Nr III/16/02) w sprawie formularzy do wymiaru i poboru podatku leśnego za przyjęciem której głosowało 15 radnych.

 

Ad.17 i 18. Omówienia uchwały w sprawie podatku od nieruchomości dokonał Wójt. Poinformował ,że z rokiem 2003 chce wprowadzić nowe pozycje m.in. podatek od garaży (na stałe  związanych z gruntem) . Omówił również kolejny projekt uchwały w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości.

Przewodniczący otworzył dyskusję.

Radny Kiełek – złożył wniosek , by dokonać sprawdzenia deklaracji dotyczących powierzchni lokali mieszkalnych i lokali związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Radny Włostowski zwrócił się z wyjaśnieniem odnośnie nowej pozycji jaką jest podatek od garaży. Jak zaliczyć taki garaż który jest pod budynkiem mieszkalnym . Zgłosił również formalny wniosek , by dokonać zwolnienia garaży z tego podatku.

Pan Wójt odnośnie składania deklaracji o powierzchni lokali mieszkalnych  przypomniał ,iż to każdy sam powinien informować organ podatkowy o zaistniałych  zmianach. Dodał również , że tylko pracownik organu podatkowego może dokonać kontroli w tym zakresie.

W czasie dyskusji głos zabrał również radny Skowroński zwracając się z zapytaniem, czy były prowadzone konsultacje z właścicielami firm odnośnie podatku. Czy podwyższenie jego nie będzie miało skutków ujemnych  np. zwalnianie pracowników  i czy były składane podania o umorzenia podatku od nieruchomości.

Wójt przypomniał ,że to samorząd ustala podatki i nie ma obowiązku prowadzenia takich konsultacji. Każda firma prowadzi swoją własną politykę , a odliczeń dokonuje w podatku dochodowym. Poinformował także , że tylko kilka firm złożyło podania. Były to niewielkie sumy i tylko w wyjątkowych sytuacjach stosowano umorzenia.

Po zakończonej dyskusji Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek radnego Włostowskiego odnośnie zwolnienia z podatku  od  garaży. Za przyjęciem powyższego wniosku głosowało 9 radnych, 2 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Wniosek został przyjęty.

Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek radnego Kiełka odnośnie sprawdzenia składanych deklaracji o powierzchni zajmowanych lokali mieszkalnych i pod działalność gospodarczą. Wniosek został przyjęty.

Przewodniczący przedstawił projekt uchwały po dokonanej poprawce w sprawie stawek podatku od nieruchomości (Nr III/17/02), za przyjęciem której głosowało 15 radnych.

Następnie Przewodniczący przedstawił projekt uchwały w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości  z uwzględnieniem garaży (Nr III/18/02), za przyjęciem której głosowało 15 radnych.

 

Ad.19. W tym punkcie obrad Przewodniczący przedstawił projekt uchwały w sprawie wzorów formularzy niezbędnych do wymiaru i poboru  podatku od nieruchomości (Nr III/19/02) , za przyjęciem której głosowało 15 radnych.

Pan Wójt dodał jeszcze, że organ podatkowy może dochodzić należności podatkowych do 5 lat wstecz.

 

Ad.20. Wójt Gminy przedstawił wniosek dyrektor przedszkola w sprawie podniesienia stałej opłaty za przedszkole. Dodał również iż opłaty za jedno dziecko wraz z wyżywieniem kształtują się około 150 – 200 zł miesięcznie.

Przewodniczący otworzył dyskusję.

Radny Kiełek zaproponował by opłatę  podnieść do 100 zł , gdyż według niego obecna nie jest zbyt wysoka. Zwrócił się również z zapytaniem do Wójta ile procent dokłada gmina  do utrzymania przedszkola.

Wójt poinformował iż jest to kwota około ¾  dochodów przedszkola.

Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych  wskazując na to , że wniosek złożyła Pani dyrektor przedszkola. Na pewno przeprowadziła kalkulacje i powinniśmy uwzględnić jej powyższy wniosek.

Radny Skowroński  poparł wypowiedź Przewodniczącego Rady wskazując , że wniosek złożyła osoba kompetentna jaką jest dyrektor przedszkola .

Przewodniczący przedstawił projekt uchwały (Nr III/20/02) za przyjęciem której głosowało 8 radnych, 2 przeciw , 5 wstrzymało  się od głosu.

 

Ad.21. Zmiany w budżecie gminy na rok 2002 przedstawiła Pani Skarbnik. Zmiany te dotyczyły przede wszystkim wprowadzenia zwiększeń dotacji i subwencji . Zmniejszeń dokonano np. w związku ze zwrotem dotacji przeznaczonej na II turę wyborów samorządowych.

Pan Kiełek zwrócił się  z zapytaniem z czego został pokryty niedobór w budżecie.

Pani Skarbnik wyjaśniła , że z  nadwyżki z lat ubiegłych.

Ze względu na brak dyskusji Przewodniczący przedstawił projekt uchwały (Nr III/21/02) za przyjęciem której głosowało 15 radnych.

 

Przewodniczący ogłosił 5 minutową przerwę.

 

Ad.22.  Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie wynagrodzenia dla Wójta. Zaproponował , by przyznać dodatek specjalny w wysokości 500 zł ze względu na to , że Wójt sam prowadzi sprawy oświatowe.

Radny Krasowski poparł wniosek Przewodniczącego Rady. Natomiast radny Kiełek zaproponował zatrudnienie na ½ etatu osoby do prowadzenia  spraw oświatowych.

Pan Przewodniczący wyjaśnił ,że trudno byłoby takiej osobie prowadzić sprawy oświatowe. Pan Wójt był nauczycielem i sprawy te nie są dla niego obce.

Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek w sprawie dodatku specjalnego w wysokości 500 zł. Za przyjęciem wniosku głosowało 13 radnych, przeciw 1 radny, 1 wstrzymał się od głosu.

Następnie Przewodniczący przedstawił całość uchwały w sprawie wynagrodzenia dla Wójta (Nr III/22/02) , za przyjęciem której głosowało 13 radnych, przeciw 1 radny, od głosu wstrzymał się również 1 radny.

 

Ad.23.  Interpelacje i zapytania radnych.

Ad.24.  Wolne wnioski.

 

2) Pan Kiełek przedstawił prośbę mieszkańców sołectwa  Czyżew Bloki Kolejowe o ponowne przyłączenie się do sołectwa Czyżew Stacja . Złożono na jego ręce podanie z podpisami mieszkańców tego sołectwa. Pani Kondratowicz mieszkanka tego sołectwa dodała, że są to podpisy 10 rodzin.

Radny  Pawlak zwrócił się z zapytaniem ilu mieszkańców razem mają te dwa sołectwa.

Wójt przedstawił informację wg stanu zameldowania na pobyt stały : Czyżew Stacja – 151 , Czyżew Bloki Kolejowe – 83 mieszkańców.

 

3) Radny Skowroński – poruszył sprawę godzin pracy miejscowej służby zdrowia . Wskazał również ,że schody w miejscowym ośrodku zdrowia są dla ludzi starszych i chorych ogromną barierą do pokonania.

Zaproponował także by przedstawiciel służby zdrowia poinformował o godzinach pracy miejscowego ośrodka. Poruszył również sprawę laboratorium – aby przywrócić jego działalność , a także wyposażyć w odpowiedni sprzęt.

Wójt Gminy poinformował ,że miejscowa służba zdrowia działa na podstawie kontraktu z Podlaską Kasą Chorych. Jeśli zwrócimy się o wydłużenie godzin pracy to ze środków  naszego budżetu  gminy będziemy musieli dopłacać. Odnośnie laboratorium wyjaśnił ,iż jego wyposażenie stanowiło własność szpitala w Wysokiem Mazowieckiem.

Sprawa schodów – w takim stanie przejęty został ośrodek zdrowia na stan gminy. Zostały wykonane balustrady przy zejściach. Wójt poinformował ,iż lekarz rodzinny Pan Janiszewski myślał  nad przeniesieniem gabinetu na parter . Jednak pomieszczenia na dole nie spełniają  wymaganych warunków . Są za niskie.

 

Sołtys Zalewskastwierdziła ,że jest to zbędna rozmowa. Powinni być zapraszane kompetentne osoby na obrady Sesji. Zwróciła się do Pana Wójta , by zaprosił też Komendanta Policji z Wysokiego Mazowieckiego.

 

Wójt poinformował ,że również on jest gościem na sesji. Przewodniczący Rady zwołuje sesję  i zaprasza na jej obrady.

 

Przewodniczący – wyjaśnił ,że trudno jest zapraszać na każdą sesję wszystkich przedstawicieli miejscowych władz ze względu na to ,że przecież nie wiadomo jakie problemy w wolnych wnioskach zostaną poruszone. Dodał ,że będą teraz działać dodatkowo  komisje  i to one powinny zgłaszać propozycje zapraszania przedstawicieli odpowiednich jednostek.

 

4) Radny Saniewski poruszył sprawę dowozu dzieci z miejscowości Zaręby Skórki .

Wójt poinformował ,że w tej chwili podpisana jest umowa z przewoźnikiem , ustalone trasy dowozu , ilość dzieci i wymagana ilość sprzętu. Może teraz tylko porozmawiać z przewoźnikiem o ewentualnej zmianie umowy..

 

Sołtys wsi Zaręby Skórki  Boguszewski – powiedział ,że brakuje im dosłownie tylko kilka metrów by można było dowozić dzieci . Chcą jedynie by dzieci dowozić tylko w okresie zimowym. Jeżeli Pan Wójt nie zorganizuje dowozu skłonni są przenieść się do Gminy Andrzejewo.

Wójt stwierdził ,że szantażem niczego jeszcze nie załatwiono. Dodał ,że nie złożono formalnego wniosku , ale obiecał ,że porozmawia z przewoźnikiem.

 

5) Pani Kondratowicz – zwróciła się z prośbą o informację w sprawie przyłączenia sołectwa Czyżew Bloki Kolejowe  do Czyżewa Stacji.

Pan Przewodniczący przypomniał ,iż należy złożyć formalny wniosek. Mogą złożyć go  radni (co najmniej 3).

 

6) Pan Grosicki Aleksander w swojej wypowiedzi wyraził opinię na temat pracy Pana stomatologa Pakieły.

Przewodniczący powyższą wypowiedź uznał jako osobiste zdanie Pana Grosickiego.

 

7) Pan Kiełek zwrócił się z zapytaniem czy wykonanie remontu łazienek w budynku urzędu przez pracowników fizycznych urzędu gminy nie było by tańszym rozwiązaniem ,niż zlecanie do firmie budowlanej.

Wójt powiedział ,że wykonanie remontu zlecono dla fachowców . Nasi pracownicy wykonują proste prace jak np. malowanie.

 

8) Pan Kiełek zwrócił się z pytaniem czy jest już wynik ekspertyzy z katastrofy budowlanej.

Wójt przekazał ,że ekspertyzy naukowe wykonane były przez pracowników Politechniki Białostockiej. Dodał ,że na pewno nie obejdzie się bez rozprawy sądowej. Wstępnie ustalono, że starty gminy  w wyniku katastrofy wynoszą około 300 tys. zł.

 

9) Pan Kiełek poruszył również sprawę awarii systemu grzewczego w Szkole Podstawowej w Czyżewie. Zaproponował  zastępczy system grzewczy na wypadek awarii.

Wójt powiedział że brak jest takiej potrzeby . Awaria trwała zaledwie kilka godzin i została szybko usunięta. Odbyło się to w godzinach popołudniowych i w szkole nie było wcale zimno.

 

10) Wójt Gminy poinformował ,że na kolejnej sesji wprowadzony będzie punkt dotyczący obsługi bankowej gminy. Umowa  na obsługę bankową z Bankiem Spółdzielczym może być zawarta na okres maksymalnie 3 lat. Taki termin już minął. W stosunku do umowy obecnie obowiązującej.

Przekazał również ,że dokonano wyboru samochodu służbowego dla urzędu gminy. Będzie to samochód marki „Lanos” z instalacją gazową.

Wójt przekazał także informację o kończącym się remoncie domu dla repatriantów z Kazachstanu. Poprosił również o  pomoc w wyposażeniu mieszkania dla rodziny repatriantów.  W tej sprawie prosi o kontakt z jego osobą.

 

 

 

                        Po wyczerpaniu się porządku obrad Przewodniczący Rady złożył życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia . Poinformował ,że wstępnie ustalono termin kolejnej sesji na 28 grudnia br.

                        Na koniec zamknął obrady III Sesji Rady Gminy i podziękował wszystkim za przybycie.

 

 

                   Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

 

 

Protokołowała :

 

 

    Podinspektor                                                                       Przewodniczący Rady Gminy

Agnieszka Zalewska                                                                      Henryk Kraszewski