Uchwała Nr XXII/151/04

Rady Miejskiej w Czempiniu

z dnia 28 czerwca 2004r.

 

w sprawie: procedury uchwalania budżetu oraz rodzajów i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.

 

 

Na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Rada Miejska w  Czempiniu uchwala, co następuje:

 

 

§1.

Ustala się ogólne zasady procedury uchwalania budżetu Gminy Czempiń oraz rodzaje i szczegółowość materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.

 

§2.

Kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych oraz samodzielni pracownicy Urzędu Gminy w terminie do 15 września roku poprzedzającego rok budżetowy przedkładają Skarbnikowi Gminy plany zadań rzeczowych i projekty planów finansowych.

Projekty planów finansowych winny być opracowane na podstawie:

¾    przewidywanego planu wykonania dochodów i wydatków jednostki w roku poprzedzającym rok budżetowy,

¾    stawek podatkowych obowiązujących w roku poprzedzającym rok budżetowy z uwzględnieniem zmian wchodzących w życie z dniem 1 stycznia roku budżetowego,

¾    prognoz wzrostu cen i wskaźnika inflacji w roku budżetowym,

¾    przewidywanego stanu zatrudnienia i wynagrodzeń na rok na który uchwalany jest budżet,

¾    szacunkowych kwot zadań inwestycyjnych.

 

§3.

Radni, przedstawiciele jednostek pomocniczych gminy (sołectw, osiedli), osoby reprezentujące organizacje i stowarzyszenia realizujące zadania własne gminy, a także mieszkańcy gminy w terminie do 15 września roku poprzedzającego rok budżetowy mogą składać Skarbnikowi Gminy wnioski do projektu budżetu.

 

§4.

Skarbnik Gminy w oparciu o przedłożone materiały i wnioski, a także prognozowane kwoty dochodów własnych gminy, dotacji celowych na realizację zadań własnych oraz zleconych z zakresu administracji rządowej, subwencji ogólnej z budżetu państwa, udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych, opracowuje zbiorcze zestawienie dochodów i wydatków do projektu budżetu.

 

§5.

1.      Burmistrz Gminy na podstawie materiałów opracowanych przez Skarbnika Gminy przygotowuje projekt uchwały budżetowej.

2.      Projekt uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami oraz informacją o stanie mienia komunalnego Burmistrz przedkłada Radzie Gminy w terminie do dnia 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy oraz przesyła Regionalnej Izbie Obrachunkowej celem zaopiniowania.

 

§6.

Projekt uchwały budżetowej powinien zawierać:

1.      prognozowane dochody jednostki samorządu terytorialnego według ważniejszych źródeł i działów klasyfikacji budżetowej;

2.      wydatki budżetu w podziale na działy, rozdziały klasyfikacji wydatków z wyodrębnieniem:

a)         wydatków bieżących, w tym w szczególności

¾                wydatków na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń,

¾                dotacji,

¾                wydatków na obsługę długu jednostki samorządu terytorialnego,

¾                wydatków z tytułu poręczeń i gwarancji udzielonych przez gminę;

b)        wydatków majątkowych;

3.      źródła pokrycia deficytu lub przeznaczenia nadwyżki budżetowej;

4.      wydatki związane z wieloletnimi programami inwestycyjnymi z wyodrębnieniem wydatków na finansowanie poszczególnych programów;

5.      wydatki na programy i projekty realizowane ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności;

6.      plany przychodów i wydatków zakładów budżetowych, środków specjalnych i funduszy celowych;

7.      zakres i kwoty dotacji przedmiotowych;

8.      dochody i wydatki związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej i innych  zadań zleconych gminie ustawami;

9.      dotacje udzielone z budżetu gminy;

10.  dochody i wydatki związane z realizacją zadań wspólnych wykonywanych w drodze umów lub porozumień między jednostkami samorządu terytorialnego, którym powierzono realizację tych zadań;

11.  rezerwę ogólną i rezerwy celowe;

12.  dochody z tytułu wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i wydatki na realizację zadań określonych w programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych;

13.  zakres upoważnienia Burmistrza do:

¾                zaciągania długu oraz spłat zobowiązań,

¾                zaciągania kredytów i pożyczek oraz emisji papierów wartościowych na pokrycie występującego w ciągu roku niedoboru budżetu,

¾                do dokonywania zmian w budżecie, polegających na przenoszeniu wydatków między rozdziałami i paragrafami w ramach działu.

 

§7.

Do projektu uchwały budżetowej Burmistrz dołącza:

¾    objaśnienia,

¾    informację o stanie mienia komunalnego.

 

§8.

Objaśnienia winny zawierać opis dochodów i wydatków obejmujący zakres finansowy z zachowaniem konstrukcji określonej w § 6.

 

§9.

Informacja o stanie mienia komunalnego winna zawierać:

1.      dane dotyczące przysługujących gminie praw własności;

2.      dane dotyczące innych niż własność praw majątkowych, w tym w szczególności   o ograniczonych prawach rzeczowych, użytkowaniu wieczystym, wierzytelnościach,  udziałach w spółkach oraz posiadaniu;

3.      dane o zmianach w stanie mienia komunalnego, w zakresie określonym w pkt 1 i 2 od dnia złożenia poprzedniej informacji;

4.      dane o dochodach uzyskanych z tytułu wykonywania praw własności i innych praw majątkowych oraz z wykonania posiadania;

5.      inne dane i informacje o zdarzeniach mających wpływ na stan mienia komunalnego.

 

§10.

1.      Przewodniczący Rady Miejskiej przesyła niezwłocznie projekt budżetu wraz z materiałami informacyjnymi do zaopiniowania stałym komisjom Rady.

2.      Komisje Rady w terminie 14 dni odbywają posiedzenia, na których formułowane są pisemne opinie o projekcie budżetu.

3.      Opinie poszczególnych komisji są podstawą do sformułowania, w terminie 7 dni od daty ich przedstawienia Komisji Budżetu i Finansów, ostatecznej opinii o projekcie budżetu.

4.      W posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów, na którym opiniowany jest projekt budżetu, uczestniczą przewodniczący pozostałych komisji lub osoby przez nich wyznaczone.

 

§11.

1.      Niezwłocznie po sporządzeniu na piśmie opinii Komisji Budżetu i Finansów jest ona przekazywana Burmistrzowi, który dokonuje jej analizy a przyjęte propozycje zmian przedstawia w formie autopoprawek na sesji budżetowej.

2.      Wnioski Komisji nieuwzględnione przez Burmistrza wymagają pisemnego uzasadnienia.

 

§12.

Przy sporządzaniu porządku sesji Rady Miejskiej, na której rozpatrywany będzie projekt uchwały budżetowej, powinny być uwzględnione następujące punkty:

1.      odczytanie projektu uchwały budżetowej,

2.      odczytanie opinii komisji stałych Rady Miejskiej,

3.      odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej,

4.      odczytanie stanowiska Burmistrza w sprawie opinii i wniosków komisji oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej,

5.      dyskusja nad wniesionymi poprawkami i przegłosowywanie poprawek ,

6.      głosowanie nad projektem uchwały budżetowej.

 

§13.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy.

 

§14.

Traci moc uchwała Nr X/83/99 Rady Miejskiej w Czempiniu z dnia 15 listopada 1999r. w sprawie: procedury uchwalania budżetu.

 

§15.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.