Uchwała Nr XI/78/03

Rady Miejskiej w Czempiniu

z dnia 11 lipca 2003 r.

 

w sprawie określenia trybu postępowania o udzielenie z budżetu Gminy Czempiń dotacji na cele publiczne, sposobu jej rozliczania oraz kontroli wykonania zleconego zadania przez podmioty nie zaliczane do sektora finansów publicznych i nie działające w celu osiągnięcia zysku

 

Na podstawie art.118 ust.3 ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003r. Nr 15, poz.148 z późn. zm.) Rada Miejska w Czempiniu uchwala, co następuje:

§ 1.

Podmioty nie zaliczane do sektora finansów publicznych i nie działające w celu osiągnięcia zysku mogą otrzymywać z budżetu Gminy dotacje na cele publiczne związane z realizacją zadań wykonywanych przez Gminę.

 

§ 2.

Ilekroć w uchwale jest mowa o :

1.            Gminie- rozumie się przez to Gminę Czempiń.

2.            Podmiocie- rozumie się przez to podmiot nie zaliczany do sektora finansów publicznych i nie działający w celu osiągnięcia zysku.

3.            Referatach merytorycznych - rozumie się przez to właściwe merytorycznie w danej sprawie referaty Urzędu Gminy w Czempiniu.

4.            Najkorzystniejszej ofercie- rozumie się przez to ofertę wybraną jako najkorzystniejszą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. 2002r. Nr 72, poz.664 z późn. zm.)

 

§ 3.

1.            Podmiot składa wniosek o udzielenie dotacji z budżetu Gminy na kolejny rok budżetowy, według wzoru stanowiącego załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały, w terminie do dnia 15 września poprzedzającego rok budżetowy Skarbnikowi Gminy, który dokonuje ewidencji wniosków i przekazuje je niezwłocznie do referatów merytorycznych.

2.            Rozpatrywane wnioski podlegają opinii:

1)           Właściwej Komisji Rady Miejskiej,

2)           Skarbnika Gminy

3)           Właściwego Referatu (jednostki równorzędnej) Urzędu Gminy Czempiń.

3.            Wykazy wniosków zaopiniowanych pozytywnie przekazuje się Skarbnikowi Gminy w terminie do 15 października poprzedzającego rok budżetowy.

4.            Przy rozpatrywaniu wniosku o udzielenie dotacji uwzględnia się w szczególności:

a.            znaczenie zadania dla realizowanych przez Gminę celów,

b.            wysokość dochodów publicznych, które są w dyspozycji Gminy,

c.            ocenę przedstawionej we wniosku kalkulacji kosztów realizacji zdania, w tym relacji do zakresu rzeczowego zadania,

d.            ocenę możliwości realizacji zadania przez pomiot,

e.            analizę i ocenę wykonania zadań zleconych podmiotowi w okresie poprzednim, z uwzględnieniem rzetelności terminowości ich realizacji oraz rozliczenia otrzymanych na ten cel środków.

 

§ 4.

1.            Udzielenie dotacji podmiotowi następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy Gminą a podmiotem o którym mowa w §2 ust. 2 reprezentowanym przez uprawnioną osobę.

2.            Umowa, o której mowa w ust.1 powinna określać:

1)           oznaczenie stron umowy,

2)           szczegółowy opis zadania i termin jego wykonania,

3)           określenie czasu, na jaki umowa została zawarta,

4)           określenie wysokości dotacji, jaką Gmina przekaże podmiotowi, oraz warunki i terminy jej przekazania,

5)           ustalenie zasad i terminów rozliczeń,

6)           zobowiązanie podmiotu do prowadzenia dokumentacji w sposób umożliwiający ocenę wykonania zadania pod względem rzeczowym i finansowym,

7)           zobowiązanie podmiotu do poddania się kontroli przeprowadzanej przez Gminę,

8)           zobowiązanie podmiotu do realizowania przedmiotu dotacji z zachowaniem ustawy z dnia 10 czerwca 1994r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. z 2002r. Nr 72, poz.664 z późn. zm.)

9)           określenie sankcji z tytułu nienależytego wykonania umowy lub wykorzystania dotacji na inne cele niż określone w umowie,

10)       termin zwrotu dotacji w przypadku przeznaczenia jej na inne cele niż określone w umowie,

11)       termin zwrotu dotacji w przypadku nie wykonania lub częściowego nie wykonania zadania.

3.            Umowę zawiera się na czas nie dłuższy niż okres jednego roku budżetowego.

4.            Podmiot nie może wykorzystywać środków uzyskanych na podstawie umowy na inne cele niż określone w umowie.

5.            Prawa i obowiązki stron umowy nie mogę być przenoszone na osoby trzecie.

6.            W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się za zgodą stron możliwość zmiany w ciągu roku zakresu rzeczowego oraz warunków realizacji zadania w formie pisemnej w postaci aneksu do umowy.

7.            Umowa może być rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym w przypadku nieterminowego lub nieprawidłowego jej wykonania. Podstawę do rozwiązania umowy stanowią wyniki kontroli jej wykonania.

 

§ 5.

1.            Podmiot zobowiązany jest do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej otrzymanej dotacji na realizację zadania oraz wydatków z tym związanych.

2.            W przypadku wykorzystania na realizację zadania tylko części przekazanej kwoty dotacji, niewykorzystana część dotacji podlega zwrotowi.

3.            Zwrot dotacji w sytuacji, o której mowa w ust. 2 następuje w terminach określonych w umowie, nie później niż do 31 stycznia następnego roku budżetowego na rachunek bieżący budżetu Gminy.

 

§ 6.

1.            Wykaz dotacji dla podmiotów na realizację zadań zleconych na dany rok budżetowy określa załącznik do uchwały budżetowej.

2.            Burmistrz w terminie 21 dni od dnia uchwalenia przez Radę Miejską uchwały budżetowej przekazuje podmiotom informację o przyznanej dotacji i o jej wielkości.

3.            Udzielenie dotacji odbywa się po uchwaleniu przez Radę Miejską uchwały budżetowej na dany rok, pod warunkiem rozliczenia się podmiotu z przyznanej dotacji dotyczącej roku poprzedniego.

4.            Uruchomienie środków następuje jednorazowo lub w kilku ratach, w zależności od specyfiki wykonywanego zadania i postanowień umowy.

 

§ 7.

1.            W trakcie realizacji zadania i po jego zakończeniu uprawnione podmioty podlegają kontroli pod względem finansowym i merytorycznym oraz zobowiązane są do udostępnienia niezbędnych dokumentów umożliwiających przeprowadzenie kontroli zadania publicznego, dotowanego z budżetu Gminy Czempiń.

2.            Kontrole przeprowadzane będą przez upoważnionych przez Burmistrza Gminy pracowników Urzędu Gminy Czempiń.

3.            Z czynności kontrolnych zostaje sporządzony protokół, który wraz z wnioskami i zaleceniami pokontrolnymi przedstawiany jest Burmistrzowi Gminy do zatwierdzenia.

4.            Wyniki kontroli stwierdzające niezgodne z przeznaczeniem wydatkowanie dotacji skutkuje jej zwrotem oraz zawieszeniem na dwa lata możliwości ubiegania się o dofinansowanie.

5.            O wyniku kontroli poinformowana zostaje właściwa komisja Rady Miejskiej.

 

§8

1.            Podmiot jest zobowiązany zgodnie z umową do przedstawienia referatom merytorycznym rozliczenia zadań pod względem rzeczowym i finansowym, według wzoru stanowiącego załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały.

2.            Rozliczenie, o którym mowa w ust. 1, powinno nastąpić w terminie do 30 dni po zakończeniu realizacji zadania, a w przypadku zadań, których termin zakończenia realizacji upływa z dniem 31 grudnia, w terminie do 20 dni po zakończeniu roku budżetowego.

3.            Zatwierdzenie rozliczenia zadania przez referat merytoryczny powinno nastąpić nie później niż do 31 stycznia następnego roku budżetowego.

 

§ 9.

1.            Referat merytoryczny obowiązany jest do prowadzenia nadzoru w zakresie wykonywania umowy na zasadach w niej określonych, w szczególności w zakresie:

1)           sposobu realizacji zadania zleconego,

2)           gospodarowania przekazaną dotacją,

3)           prowadzenia dokumentacji umożliwiającej ustalenie kosztów zleconego zadania.

2.            Na podstawie przekazanej dokumentacji oraz prowadzonego nadzoru referat merytoryczny dokonuje oceny:

1)           stanu realizacji zleconego zadania,

2)           prawidłowości wykorzystania dotacji na realizację zadania zleconego.

3.            W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w realizacji zleconego zadania, kontrola wykorzystania dotacji prowadzona jest przez Skarbnika Gminy.

§ 10.

Od chwili złożenia wniosku do zakończenia postępowania określonego niniejszą uchwałą, zapewnia się pełną jawność jego uczestnikom, a w szczególności przez:

1)           publiczne ogłoszenie wykazu złożonych wniosków,

2)           zapewnienie uczestnikom postępowania wglądu do opinii wydanych w sprawie wniosków,

3)           podanie do publicznej wiadomości rozstrzygnięcia w sprawie wniosków.

 

§ 11.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi.

 

§ 12.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty.

 

 

§ 13.

Traci moc uchwała nr X/84/99 Rady Miejskiej w Czempiniu z dnia 15 listopada 1999r. w sprawie określenia trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu Gminy Czempiń na cele publiczne.